Kominek z płaszczem wodnym

Podziel się:
Od kiedy Prometeusz podarował ludzkości ogień, nie przestaje on fascynować i przyciągać swą magią i mityczną siłą. Symbolizuje między innymi wieczność, pierwiastek podstawowy, praprzyczynę, miłość i ciepło. Motyw ten przewija się w literaturze i sztuce. Jest źródłem inspiracji dla artystów, ale także przemawia do każdego z nas poprzez ognistość uczuć, namiętności, pasje, witalność i potrzebę działania.

Fot. MakrotermFot. MakrotermTowarzyszył nam przez wieki, warto więc i dziś mieć go w domu. Tym bardziej, że większość nowo budowanych budynków jednorodzinnych, a także część mieszkań w apartamentowcach jest przystosowana do montażu kominka. Widok tańczących płomieni na palenisku ma działanie kojące i uspokajające; cenimy jego ciepło i urok chwil przy blasku ognia. Nie sposób też pominąć względów praktycznych – montaż kominka pomaga obniżyć rachunki za ogrzewanie, a w niektórych przypadkach możemy uniezależnić się od dostawców energii cieplnej i c.w.u.

Decydując się na montaż kominka, zadajemy sobie pytanie – jaki wybrać? Oferta rynkowa jest niezmiernie bogata – a to, jaki typ będzie w danym przypadku optymalny zależy od funkcji, jakie kominek ma pełnić. Generalnie, do wyboru mamy urządzenia z czterech grup: możemy zamontować kominek otwarty, konwekcyjny, kumulacyjny lub z możliwością podłączenia do instalacji ogrzewania działającej w układzie zamkniętym. Coraz popularniejsze stają się właśnie te ostatnie, czyli kominki z płaszczem wodnym. Ich rolą jest nie tylko ogrzewanie konkretnego pomieszczenia w domu: pokoju dziennego, jadalni czy salonu – w zależności od tego, gdzie zostały zlokalizowano, ale dostarczanie ciepła dla całego budynku oraz ogrzewanie wody użytkowej. Pracują więc na rzecz instalacji c.o. i c.w.u.
REKLAMA:

Istotą działania kominka z płaszczem wodnym jest to, że część energii wytworzonej w procesie spalania oddawana jest do wody. Zazwyczaj odbywa się to poprzez dodatkowo zamontowany płytowy wymiennik ciepła lub warstwowy zbiornik buforowy. Istnieją też urządzenia z wbudowanym wymiennikiem, przystosowane do pracy w sprawniej działającym i bezpieczniejszym systemie zamkniętym, jak np. Turbokominek. Wbudowany wymiennik rozdziela układy na zamknięty i otwarty, umożliwiając podłączenie kominka bezpośrednio do instalacji działającej w układzie zamkniętym. Mikroprocesorowy system sterowania zarządza procesem spalania, obwodami ogrzewania, pracą pomp c.o. i c.w.u. oraz przewiduje temperaturę w płaszczu kominka. Jest to niezwykle istotne ze względu na bezpieczeństwo – sterowanie dopływem powietrza do paleniska zabezpiecza przed powstawaniem tlenków węgla, automatyka chroni również płaszcz wodny przed przegrzaniem na wypadek przerwy w dostawie prądu. Sterownik T-com ma także inną praktyczną funkcję – możliwość ustawienia pracy w trybie „Zima” (funkcja SEZ 0 lub 1 na sterowniku) lub „Lato” (funkcja SEZ 2 na sterowniku) – dzięki tej ostatniej latem kominek ogrzewa tylko wodę użytkową.

Urządzenie może pracować jako jedyne źródło ciepła; został też przewidziany jako centralny element nowoczesnego systemu instalacji grzewczej, polegającej na współpracy z kolektorem słonecznym oraz uzupełniającym kotłem: gazowym, olejowym lub elektrycznym. Zintegrowane ogrzewanie zapewnia niezależność i bezpieczeństwo energetyczne dla domu oraz optymalizację kosztów. Pracą całej instalacji steruje inteligentnie Integrator, czyli wysokiej klasy rozdzielacz, który łączy energię ze źródeł ciepła i przekierowuje ją do różnych odbiorników, w zależności od zapotrzebowania. Priorytetem jest dostarczenie jej do zasobnika z ciepłą wodą użytkową.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #obud #kominek #Kominki

Więcej tematów: