Ogrzej dom słońcem

Podziel się:
Zważywszy na rosnące wymagania dotyczące energooszczędności w budynkach, coraz popularniejsze staje się pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Jednym ze sposobów naturalnego ogrzewania domu jest montaż przeszkleń z szyb CLIMATOP LUX.

Fot. CLIMATOP LUXFot. CLIMATOP LUXProjekty współczesnych domów energooszczędnych zazwyczaj bazują na wielkowymiarowych przeszkleniach, które mogą się przyczyniać do strat energii nawet w 25%. Ucieczka ciepła następuje przez łączenia szyby z ramą i profile, które jest najsłabszym punktem stolarki. Kluczem do poprawienia energooszczędności budynku wbrew pozorom nie jest montaż maksymalnie szczelnych okien i drzwi, lecz zastosowanie odpowiednio zaprojektowanych przeszkleń, które pozyskują więcej ciepła niż tracą. Szyby dwukomorowe o dodatnim bilansie energetycznym pozwalają na pokrycie znaczącej części zapotrzebowania domu na ciepło, efektywnie podnosząc jego efektywność energetyczną.

Fot. CLIMATOP LUXFot. CLIMATOP LUXSzyba stanowi aż 80% całego okna, dlatego wywiera największy wpływ na jego parametry cieplne. Innowacyjna technologia CLIMATOP LUX otwiera szerokie horyzonty kształtowania przeszklonej, wypełnionej słońcem architektury. Stosowana do konstruowania przeszkleń okiennych sprawia, że nie stanowią już one słabego punktu w projekcie energooszczędnego budynku, lecz staną się jego dodatkowym atutem. Bardzo niski współczynnik przenikania ciepła zestawu szybowego na poziomie zaledwie Ug = 0,6 W/m2K uzyskano dzięki ciepłemu połączeniu szyb za pomocą ramki dystansowej z tworzywa sztucznego i zastosowaniu dwóch 14 - milimetrowych warstw szlachetnego argonu, będącego doskonałym izolatorem.
REKLAMA:

Zewnętrzną stronę wewnętrznej szyby pokryto opatentowaną powłoką PLANITHERM LUX, która stanowi efektywną barierę dla promieni podczerwonych. Ciepło generowane przez urządzenia i mieszkańców jest odbijane z powrotem do wnętrza budynku. Ta sama powłoka zastosowana po wewnętrznej stronie szyby zewnętrznej służy maksymalizacji zysków z promieni słonecznych, przepuszczając aż do 62% energii. Zastosowanie szkła float sprawia, że szyba jest praktycznie przezroczysta dla światła słonecznego, co dodatkowo wpływa na podniesienie uzysków energii ze słońca i oszczędność energii elektrycznej.

Dzięki nowatorskim technologiom, stosowanym już dziś w domach pasywnych, można nie tylko powstrzymać ucieczkę ciepła z wnętrza, lecz również rekompensować straty energii drogą pasywnych zysków słonecznych. Dwukomorowy zestaw szybowy oparty na dwóch powłokach niskoemisyjnych PLANITHERM LUX, ciepłej ramce SWISSPACER i przestrzeniach międzyszybowych wypełnionych argonem daje więcej korzyści niż najcieplejsze ściany. Dla przykładu energooszczędny dom o łącznej powierzchni 150 m2 i rocznym zapotrzebowaniu na energię EP=160 kWh/m2 potrzebuje 24 tysięcy kilowatogodzin energii do celów grzewczych.

Montując okna i drzwi o łącznej powierzchni szklenia w technologii CLIMATOP LUX równej 25 m2 zyskujemy aż 25 tysięcy kilowatów, co odpowiada 100 litrom oleju opałowego. To realna oszczędność, którą uzyskujemy w naturalny, zupełnie nieszkodliwy dla środowiska sposób. Paradoksalnie, im większa będzie powierzchnia przeszklona, tym więcej energii wygenerujemy. Ewentualny nadmiar ciepła jest magazynowany w grubych ścianach i stopniowo oddawany do wnętrza budynku, stając się zapasowym źródłem energii.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Climatop lux
#czytelnia #okno #okna i drzwi #ogrzewanie #eko #szyba #obud #slonce #Przeszklenia #Domy energooszczędne

Więcej tematów: