Dobra rynna

Podziel się:
Orynnowanie to niezwykle istotny element budynku – jego szczelność i drożność ma wpływ nie tylko na estetykę obiektu, ale przede wszystkim jego trwałość. Odpowiedni dobór elementów systemu, jakość zastosowanych rozwiązań oraz poprawny montaż to klucz do zapewnienia domowi bezpieczeństwa.

Fot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy PruszyńskiRynny przeznaczone są zasadniczo do odprowadzania deszczówki i topniejącego śniegu z powierzchni z dachu. Właściwie dobrany i zamontowany system zabezpiecza ściany budynku przed pojawieniem się brzydkich zacieków, a fundamenty – przed zawilgoceniem. Oprócz praktycznej, orynnowanie pełni też funkcję estetyczną i ozdobną. Dlatego warto dopasować je do koloru dachu i elewacji. Jednak najważniejszy jest optymalny dobór i zgodny ze sztuką montaż systemu.

Podstawowe zasady

Należy pamiętać, że – jeśli zdecydowaliśmy się na system z blachy – jego elementów nie możemy dopasowywać za pomocą szlifierki kątowej, ponieważ skorzystanie z tego narzędzia prowadzi do zniszczenia powłoki ochronnej i warstwy ocynku. Skutek – rdza. Aby tego uniknąć, zaleca się stosowanie nożyc ręcznych lub elektrycznych typu nibbler.
REKLAMA:

Mocując rynny, pamiętajmy o zachowaniu wymaganego spadku. Jest on niezbędny, by umożliwić deszczówce swobodny spływ do leja spustowego i do rury. Aby z kolei uniknąć zjawiska przelewania się wody przez rynnę, nie można jej zamontować za nisko w stosunku do powierzchni dachu.

Fot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy PruszyńskiBłędy montażowe mogą inwestora drogo kosztować. Przede wszystkim elewacja i fundamenty zostają narażone na destrukcyjny wpływ wody. W skrajnych przypadkach zawilgocenie może uniemożliwić dalsze przebywanie w budynku. Na ścianach pojawiają się szpecące zacieki. Naprawa i wyeliminowanie błędów montażowych to dodatkowy koszt, który nie zawsze da się przeprowadzić w ramach gwarancji czy rękojmi.

Jak sprawdzić poprawność montażu

Nawet laik jest w stanie dostrzec pewne usterki – niestaranny montaż, niedokładne połączenia, rysy na rynnach, niestabilność i nietrzymanie pionu przez rury odpływowe, luzy na obejmach. Warto też przetestować drożność systemu intensywnie zlewając dach wodą i sprawdzając, czy nie ma przecieków. A przede wszystkim – wybrać dobrej jakości system i zlecić jego montaż sprawdzonej i godnej zaufania ekipie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#czytelnia #dachy #rynny, odwodnienia dachów #rynna, odwodnienia #blachy_pruszynski #dach #odwodnienie

Więcej tematów: