Orynnowanie to niezwykle istotny element budynku – jego szczelność i drożność ma wpływ nie tylko na estetykę obiektu, ale przede wszystkim jego trwałość. Odpowiedni dobór elementów systemu, jakość zastosowanych rozwiązań oraz poprawny montaż to klucz do zapewnienia domowi bezpieczeństwa.

Podstawowe zasady
Należy pamiętać, że – jeśli zdecydowaliśmy się na system z blachy – jego elementów nie możemy dopasowywać za pomocą szlifierki kątowej, ponieważ skorzystanie z tego narzędzia prowadzi do zniszczenia powłoki ochronnej i warstwy ocynku. Skutek – rdza. Aby tego uniknąć, zaleca się stosowanie nożyc ręcznych lub elektrycznych typu nibbler.REKLAMA:
Mocując rynny, pamiętajmy o zachowaniu wymaganego spadku. Jest on niezbędny, by umożliwić deszczówce swobodny spływ do leja spustowego i do rury. Aby z kolei uniknąć zjawiska przelewania się wody przez rynnę, nie można jej zamontować za nisko w stosunku do powierzchni dachu.

Jak sprawdzić poprawność montażu
Nawet laik jest w stanie dostrzec pewne usterki – niestaranny montaż, niedokładne połączenia, rysy na rynnach, niestabilność i nietrzymanie pionu przez rury odpływowe, luzy na obejmach. Warto też przetestować drożność systemu intensywnie zlewając dach wodą i sprawdzając, czy nie ma przecieków. A przede wszystkim – wybrać dobrej jakości system i zlecić jego montaż sprawdzonej i godnej zaufania ekipie.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński