Markiza - estetyczna osłona

Podziel się:
Przydomowy taras, loggia czy większy balkon to świetne miejsce do wypoczynku. Jednak nadmierna ich ekspozycja na słońce, dokuczliwa zwłaszcza w przypadku ich zlokalizowania od południowej strony, może skutecznie zniechęcić do relaksu na świeżym powietrzu. Warto więc zadbać o skuteczną, a zarazem atrakcyjną wizualnie, wygodną i prostą w obsłudze i utrzymaniu, a zarazem nie odcinającą całkowicie od świata osłonę.

|fot. Dormax Design|fot. Dormax Design
Wybór markiz jest ogromny i dopasowany do konkretnych zastosowań. Oferta rynku obejmuje markizy balkonowe, tarasowe, koszowe, nadokienno-balkonowe, kasetowe (chowane w kasecie), w półkasecie, bez kasety, poręczowe (składane), wolno wiszące, z napędem elektrycznym, składane ręcznie za pomocą korbki. Są one dostępne w szerokiej gamie wzorów i deseni. Różne są też materiały stosowane do ich wykonania. Poszycie może być wykonane np. ze specjalnej, poliestrowej tkaniny z powłoką zabezpieczającą z lakieru akrylowego czy z zaimpregnowanego materiału akrylowego. Ten materiał gwarantuje trwałość koloru, brak odbarwień i płowienia. Z kolei markizy z tkaniny pokrytej wodoodporną folią są odporne na rozerwanie, odbijają szkodliwe promieniowanie UV, zatrzymują promieniowanie słoneczne i nie przepuszczają wody. Nie można ich jednak traktować jako osłony stricte przeciwdeszczowej.

Z kolei markizy koszowe ozdabiają głównie okna, witryny czy też pełnią funkcję dekoracyjnego elementu elewacji. Poza tym, że chronią przed promieniowaniem słonecznym, można je wykorzystać jako estetyczną reklamę.
REKLAMA:

Na taras …

Planując zacienienie tarasu, warto zaprojektować osłonę tylko nad jego częścią. W ten sposób pozostawiamy sobie możliwość wyboru opalania się lub spokojnej lektury w cieniu. Bardzo dobrze w tych zastosowaniach sprawdzają się markizy kasetowe - zamknięte w pełnej kasecie lub umieszczone w półkasecie.

Markiza tarasowa fot. Dormax DesignMarkiza tarasowa fot. Dormax Design

… i na balkon

Wiele balkonów pozbawionych jest zadaszenia, dlatego warto rozważyć montaż markizy, która ochroni przed słońcem i przelotnym deszczem. Ramiona tych konstrukcji można na stałe zamontować do ściany budynku lub balustrady balkonu. Jeśli wybierzemy opcję mocowania do balustrady, możemy w razie potrzeby zasłonić cały balkon. Dzięki temu zyskamy więcej cienia nie tylko na balkonie, ale i we wnętrzu mieszkania.

Markiza nadokienno-balkonowa fot. Dormax DesignMarkiza nadokienno-balkonowa fot. Dormax Design
Innym pomysłem jest markiza o małym wysięgu, ale z możliwością „przygięcia”, czyli zwiększenia kąta pochylenia zewnętrznej części pokrycia, przez co osiągamy większy obszar zacieniony.

Markiza tarasowa fot. Dormax DesignMarkiza tarasowa fot. Dormax Design
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dormax Design
#okna #czytelnia #okna i drzwi #roleta #na okno #w zewnatrz_bud #zaluzja #dormax #Osłony - rolety, markizy itp.

Więcej tematów: