Ogrzewanie i chłodzenie sufitowe

Podziel się:
Powszechnie stosowane ogrzewanie grzejnikowe coraz częściej zastępowane jest ogrzewaniem podłogowym. Zdecydowanie rzadziej wybierane są inne metody zapewnienia w obiekcie komfortu cieplnego, jak choćby promienniki sufitowe. Tymczasem jest to rozwiązanie energooszczędne, korzystne dla zdrowia, charakteryzujące się niską bezwładnością cieplną, dzięki czemu szybko uzyskuje się oczekiwany efekt. Urządzenia dostępne są z funkcją ogrzewania lub ogrzewania i chłodzenia.

Fot. ZehnderFot. ZehnderPromienniki sufitowe to uniwersalny i elastyczny sposób zapewnienia optymalnej temperatury. Świetnie sprawdzają się zarówno w niewielkich obiektach, jak i budynkach o bardzo dużej kubaturze – niezależnie od ich przeznaczenia. Można je montować w obiektach użyteczności publicznej, handlowych, rekreacyjnych, sportowych itp. Sprawdzają się w szpitalach, biurach, sklepach, halach produkcyjnych, kościołach – wszędzie tam, gdzie szybko i skutecznie, a zarazem tanio trzeba dostarczyć ciepłe lub chłodne powietrze.

Jak to działa?

Zasada działania promiennika jest prosta, zbliżona do promieniowania słonecznego – energia cieplna, oddana urządzeniu przez np. ciepłą wodę, jest emitowana do pomieszczenia. Warto podkreślić, że nie mamy tutaj do czynienia z bezpośrednim ogrzewaniem powietrza – promienie emitowane do pomieszczenia przenikają przez nie w kierunku chłodniejszych elementów. Ciepło odczuwalne pojawia się dopiero w momencie, gdy natrafią one na jakiś obiekt – np. człowieka. Temperatura powietrza podnosi się w drugiej kolejności, a jej wzrost jest efektem pośredniego ogrzania przez ciepłe powierzchnie.
REKLAMA:

W taki sam sposób osiąga się efekt chłodzenia – tyle tylko, że tym razem do promienników dopływa zimna woda. Ciepło, które jest emitowane przez osoby i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, zostaje przekazane do powietrza, które unosi się do sufitu. Tam ciepło zostaje oddane, a schłodzone powietrze jest spychane w dół przez kolejną partię ciepłego.

Taniej

Podobnie jak w przypadku innych systemów niskotemperaturowych, optymalny komfort cieplny odczuwamy przy niższej o kilka stopni temperaturze wewnątrz niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Ponadto ten system grzewczy zapewnia dobry dla człowieka rozkład temperatur, ponieważ cieplej jest przy głowie a chłodniej przy stopach. Z uwagi na fakt, że promienniki nie muszą pracować w cyklu ciągłym, oszczędzamy, wyłączając system na okres, gdy nie ma potrzeby podnoszenia temperatury. Regulacja mocy pozwala na proste i łatwe dostosowanie ich pracy do aktualnych potrzeb, a także na szybkie podgrzanie lub obniżenie temperatury. Urządzenia cechuje bardzo wysoka wydajność grzewcza (wg EN 14037) i chłodniczej (wg EN 14204). Mogą współpracować z dowolnym źródłem ciepła – np. pompami ciepła, techniką kondensacyjną czy ciepłem odpadowym z procesów technologicznych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Zehnder
#czytelnia #grzejnik #do ogrzewanie #instalacje #w wewnatrz_bud #zehnder #Ogrzewanie ścienne i sufitowe

Więcej tematów: