Otuliny izolacyjne

Podziel się:
Coraz wyższe temperatury powietrza powodują, że z ulgą wchodzimy do klimatyzowanych budynków. Instalacje te przestały być luksusem i dobrem zarezerwowanym wyłącznie dla bogatych i są coraz powszechniej montowane w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Podobnie rzecz się ma z instalacjami solarnymi. Kolektory słoneczne zaopatrują w c.w.u. wiele domów jednorodzinnych; energia słoneczna powoli zaczyna być też doceniana przez deweloperów stawiających apartamentowce i mniej prestiżowe domy wielorodzinne.

Fot. ArmacellFot. ArmacellAby instalacje te były efektywne i pracowały skutecznie, muszą być regularnie kontrolowane i konserwowane. W ten sposób utrzymana zostanie ich sprawna i wydajna praca. Należy też dbać o dobry stan izolujących je materiałów.Największym zagrożeniem dla izolacji instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych i solarnych są uszkodzenia mechaniczne. Mogą one być powodowane rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi: niszczycielską działalnością szkodników czy ptaków, celowym lub przypadkowym uszkodzeniem przez człowieka, zniszczeniami wywołanymi przez warunki atmosferyczne, jak silne wiatry, grad itp. (na co narażona jest zwłaszcza izolacja instalacji solarnej).

Fot. ArmacellFot. ArmacellProblemem, zwłaszcza w przypadku materiałów wystawionych na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego, jest ich degradacja wskutek niszczycielskiego wpływu promieni UV. W wielu wypadkach zdarza się, że nieodpowiednio zabezpieczony materiał traci elastyczność, kruszeje i pęka.
Dlatego w warunkach zewnętrznych muszą być stosowane otuliny odpowiednio zabezpieczone przed celowym lub przypadkowym mechanicznym zniszczeniem i odporne na destrukcyjny wpływ środowiska, ekstremalnych temperatur, promieni UV.
REKLAMA:

Aby uniknąć całkowitego zniszczenia izolacji, a tym samym narażenia się na straty finansowe, które byłyby skutkiem niekontrolowanych strat energii, należy regularnie dokonywać przeglądów instalacji i natychmiast usuwać wszelkie zauważone usterki. W przypadku zagrożeń wywołanych promieniami UV i w razie delikatnych zmian, jakie pod ich wpływem zaszły w otulinie, często wystarczy zastosowanie specjalnej farby ochronnej, która zabezpieczy newralgiczne miejsca izolacji kauczukowej i zapewni im całkowitą odporność na penetrację promieni słonecznych.

Fot. ArmacellFot. ArmacellJednak zaawansowana degradacja wymaga użycia rozwiązań, które są w stanie nie tylko zahamować destrukcję struktury materiału, ale i odbudować zniszczone fragmenty. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie specjalnie do takich celów przeznaczonych taśm z syntetycznego kauczuku. Przyklejenie paska taśmy jest niezwykle łatwe dzięki warstwie samoprzylepnej – bez problemu usuniemy uszkodzenie, wyeliminujemy ryzyko jego powiększania się, a także ograniczymy straty ciepła. Po oklejeniu wszystkich miejsc o sporym stopniu degradacji paskami taśmy, malujemy całość farbą ochronną.

Zadbana i sprawna izolacja – niezależnie od tego, jakiej instalacji dotyczy – ma bezpośredni wpływ na efektywność jej pracy, a także na koszty eksploatacji danego systemu. Profesjonalne i regularnie konserwowane otuliny minimalizują straty ciepła, ograniczają zużycie energii, a więc i obniżają poziom zanieczyszczenia środowiska.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Armacell
#czytelnia #do izolacja #do wentylowanie #instalacje #armacell #Instalacje grzewcze

Więcej tematów: