XV Konkurs Sanitec KOŁO w Katowicach zakończony

Podziel się:
Zuzanna Szpocińska i Anna Boruta wygrały konkurs na „Projekt Łazienki 2013”, organizowany wspólnie przez Urząd Miasta Katowice oraz Sanitec KOŁO, producenta i dystrybutora wyrobów wyposażenia łazienek. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny toalety publicznej w Katowicach przy ulicy Tylnej Mariackiej – w odnawianej i rewitalizowanej części miasta.

Fot. KoloFot. KoloUczestnicy konkursu nadesłali 302 projekty. Wśród nich były koncepcje reprezentujące wiele nurtów architektonicznych – od formy nowoczesnej z użyciem stali i szkła po różnorodne interpretacje istniejącej zabudowy Tylnej Mariackiej. Inspiracją dla projektantów były także formy związane z kolejnictwem jak np. obiekt nastawni, czy wieża wodna. Zgodnie z wymaganiami organizatorów w projektach znalazły się łazienki dla osób niepełnosprawnych, osób z niemowlętami wymagającymi opieki oraz części dla pań oraz panów. Ze względu na lokalizację i ograniczoną powierzchnię działki wszystkie obiekty zaprojektowano jako piętrowe.

Najwyższą ocenę jury i Grand Prix konkursu zdobyła praca dwóch studentek Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Zuzanna Szpocińska i Anna Boruta stworzyły projekt budynku harmonijnie wpisanego w istniejącą, niełatwą sytuację urbanistyczną. W projekcie, prostopadłościan o wysokości zabytkowej bramy do tunelu, tworzy przestrzeń podcienia i daje możliwość dyskretnego wejścia do toalet. Przewidziano tam również praktyczne miejsce ze stojakami rowerowymi.
REKLAMA:

Sposób ukształtowania wejścia do podcienia wytwarza dobrą relację pomiędzy stykającymi się kubaturami, czyli tunelem, bramą i pawilonem toalety, bez próby dominowania nad zabytkowym portalem – uzasadnili swój wybór jurorzy. – Zieleń zaprojektowana na wewnętrznej, oświetlonej wschodnim słońcem ścianie licującej od strony ulicy jest symbolicznym podkreśleniem wysiłków ze wprowadzeniem zieleni do industrialnego krajobrazu miasta.

Wygrana w konkursie KOLO na projekt toalety publicznej w Katowicach to dla nas ogromny sukces oraz motywacja. Obie wiążemy naszą przyszłość zawodową z projektowaniem, dlatego wielkim wyróżnieniem byłaby realizacja projektu przez Miasto. – mówi Zuzanna Szpocińska ze zwycięskiego zespołu.

Fot. KoloFot. Kolo

Prace oceniało sześcioosobowe jury w składzie:

- prof. Ewa Kuryłowicz – Wydz. Arch. PW, APA Kuryłowicz & Associates – Przewodnicząca Jury
- Bolesław Błachuta – Miejski Konserwator Zabytków UM Katowice
- Jakub Jarząbek – Kierownik Biura Prasowego UM Katowice
- Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Sanitec Koło
- Tomasz Studniarek – Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz
- Adam Śleziak – UM Katowice, Kierownik Projektu Przebudowy Strefy Dworcowa – Mariacka
Oprócz nagrody głównej, jury przyznało pięć wyróżnień w wysokości od 2 do 8 tysięcy złotych.

Laureaci konkursu:

Grand Prix (20 000 zł) - Zuzanna Szpocińska, Anna Boruta (Warszawa)
Wyróżnienie I stopnia (8 000 zł) - Weronika Królikowska, Aleksandra Wróblewska (Biała Podlaska)
Wyróżnienie II stopnia (4 000 zł) - Krzysztof Siuta, Maciej Kiewel, Bartłomiej Gowin (Kraków)
Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) - Remigiusz Cieśliński, Marcin Jaworski (Końskie)
Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) - Bartosz Jaskulski, Karol Mądrecki, Sylwian Moska (Wieluń)
Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) - Jakub Korfanty, Aleksander Palka (Katowice)
Wyróżnienie internautów (2 000zł) – Szymon Korfanty, Daniel Milewski, Daniel Maryniak, Michał
Piotrowski, Jacek Janik (Piekary Śląskie)

Informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na: www.konkurskolo.pl
Patronat medialny nad konkursem objęły: Arch – Magazyn Architektoniczny SARP, Architektura&Biznes, Builder, Consido.pl, Designteka.pl, Dobre Wnętrze, Dobrze Mieszkaj, dobrzemieszkaj.pl FTA, Konkursy Kreatywne, Łazienka, M jak Mieszkanie, Magazynlazienka.pl, Moje Mieszkanie, Mojekatowice.pl, Palapa.pl, Purpose.com.pl, SARP, Student.pl, Świat Architektury, Świat Łazienek i Kuchni, TV Silesia, Wnętrza Publiczne.

O konkursie

Konkurs Sanitec KOŁO na projekt koncepcyjny toalety publicznej to rozpoznawalna i ciesząca się dużym uznaniem inicjatywa społeczna firmy. Dotychczasowe zainteresowanie młodych architektów konkursem dowodzi, że przestrzeń publiczna staje się obszarem, do którego przywiązuje się coraz większą wagę, a problem obecności dobrze zaprojektowanych sanitariatów publicznych ma znaczenie w przypadku rozwoju zarówno turystyki, jak i jakości życia samych mieszkańców. Każdorazowo projektowane obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, pokazują jak ważne jest dopasowanie architektury obiektu do otaczającej go przestrzeni.

W ostatnich latach tematy konkursu związane były z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym, m.in.: Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy, teren nad Wisłą w Warszawie oraz ulica Piotrkowska w Łodzi. W roku 2012 oddano do użytku toaletę w Kazimierzu Dolnym. Obiekt został wybudowany na podstawie najlepszego projektu konkursowego z 2007 roku. Projekt toalety nad Wisłą w Warszawie, który zdobył Grand Prix 2010, zostanie zrealizowany do końca roku 2013.

O Katowicach

Katowice to dziś serce dwumilionowej metropolii. Współczesny obraz wyjątkowego miasta tworzą nowoczesne budynki instytucji kultury, biurowce, centra biznesowe, handlowe i kompleksy rozrywkowe. Realizowane są tu liczne projekty inwestycyjne. Wystarczy wspomnieć teren po byłej kopalni Katowice, gdzie powstaje Strefa Kultury. Wkrótce wybudowane zostaną tam: nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskie i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Zakończyła się także budowa nowego dworca kolejowego, a trwa zakrojona na ogromna skalę przebudowa ścisłego centrum.
Doskonałe położenie i rozwinięta infrastruktura drogowa zapewniają szybki krwiobieg komunikacyjny, a mimo tradycji przemysłowych Katowice to jedno z najbardziej zielonych polskich miast.

Zmieniając oblicze Katowic, pamiętamy także o tradycji i dziedzictwie kulturowym – zapraszając między innymi do odwiedzenia zabytkowej dzielnicy Nikiszowiec i innych ciekawych miejsc na Szlaku Zabytków Techniki. Polecamy modernistyczną i secesyjną architekturę. Coraz większą liczbę gości przyciągają do Katowic liczne imprezy i wydarzenia gospodarcze, kulturalne i sportowe. Zmiana wizerunku sprawia, że miasto przyciąga nowych ludzi, staje się kulturalną stolicą Górnego Śląska.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Koło
#wiadomości #nagrody #wnetrza #lazienka #konkursy #kolo

Więcej tematów: