Stolarka otworowa musi być przede wszystkim efektywna, szczelna i charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła.

Pomieszczenia dzienne
Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, muszą być odpowiednio doświetlone światłem dziennym. Dlatego np. w salonie, gabinecie czy pracowni optymalnym rozwiązaniem są duże płaszczyzny szklane – okna o ponadstandardowej wysokości czy przeszklone moduły z szerokimi, przesuwanymi drzwiami. Aby jednak zachować pożądany komfort cieplny w pomieszczeniach wyposażonych w przeszklone ściany, konieczne jest zainstalowanie stolarki o bardzo ciepłych ramach i pakietach szybowych gwarantujących wysoki poziom izolacyjności termicznej.Najlepsze parametry w tym zakresie ma stolarka projektowana z myślą o montażu w domach pasywnych i zeroenergetycznych. Przykładem może być charakteryzujący się wysoką stabilnością system drzwi przesuwnych ThermoSlide, który bazuje na wielokomorowej ramie o głębokości zabudowy do 219 mm. Pozwala on na wykonanie pojedynczych modułów drzwiowych o wymiarach nawet 6,5 x 2,8 m i ciężarze skrzydła do 400 kg. Dzięki temu, że system jest odporny na wpływ temperatur i obciążeń wiatrem i nie ulega deformacjom wskutek ich oddziaływania, znakomicie sprawdza się przy realizacji wysokich, przeszklonych przejść. Zapewnia przy tym wysoki stopień ochrony cieplnej – drzwi mają współczynnik Uw≤0.8 W/m2K!
REKLAMA:
Pamiętajmy jednak o tym, że duże przeszklone powierzchnie mogą przyczyniać się do przegrzania pomieszczeń. Dlatego pakiety szybowe, obok znakomitych właściwości izolacji termicznej, powinny też posiadać określone właściwości absorpcyjne. Dobrze jest też zabezpieczyć się dodatkowo, montując markizy, rolety zewnętrzne lub wewnętrzne itp. rozwiązania, chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Pomieszczenia sypialne
Sypialnia to miejsce relaksu, wyciszenia. Tam chcemy oderwać się od problemów codziennego dnia, zapomnieć o kłopotach, poczuć się niczym w bezpiecznym kokonie. Aby tak się stało, musimy zadbać o to, by w pomieszczeniu tym panowała optymalna temperatura i wilgotność, by było ono jak najlepiej izolowane akustycznie, by dawało poczucie bezpieczeństwa. Dlatego w tym pokoju lepiej zrezygnować z budowy szerokich, przeszklonych ścian – lepiej sprawdzą się np. podwójne drzwi balkonowe (jeśli z pomieszczenia jest wyjście na balkon) lub jedno duże, pionowe okno. Oczywiście, wszystko zależy od wielkości pomieszczenia - im powierzchnia większa, tym więcej okien należy zaplanować, by zapewnić dopływ optymalnej ilości światła dziennego.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Schüco