1 stycznia zaczęły obowiązywać nowe przepisy w zakresie warunków technicznych, jakie muszą być spełnione przez nowo budowane obiekty. Dotyczą one przede wszystkim zagadnień związanych z ograniczaniem energochłonności obiektów użytkowych i mieszkalnych. Zgodnie z unijną dyrektywą, począwszy od 2021 roku wszystkie nowe budynki mają być realizowane w standardzie pasywnym lub zeroenergetycznym.

Kolejne zaostrzenie przepisów nastąpi w 2017 roku – od tego momentu maksymalne zapotrzebowanie na energię pierwotną budynków wynieść będzie mogło 95 kWh/m2rok, a współczynnik U będzie mógł wynieść max 0,23 W/m2K. Jeszcze ostrzejsze kryteria zaczną obowiązywać w 2021 roku – maksymalne zużycie EP nie będzie mogło przekroczyć 70 kWh/m2rok, z kolei wartość współczynnika U nie będzie mogła być wyższa niż 0,20 W/m2K.
REKLAMA:
Nowe wymagania a konstrukcja przegród zewnętrznych
Aby spełnić nowe wymagania, konieczne będzie albo zastosowanie grubszej warstwy izolacji, albo wznoszenie ścian przy użyciu materiałów o niskim współczynniku U. Jednym z nich jest ceramika. Pozwala ona na zbudowanie ściany jednowarstwowej o poziomie izolacyjności termicznej znacznie poniżej wymagań stawianych przez nowe przepisy. W połączeniu z odpowiednio zaprojektowanym systemem ogrzewania i wentylacji, wyposażeniem budynku w nowoczesną, szczelną stolarkę otworową, ściany z ciepłych pustaków gwarantują uzyskanie energooszczędnego budynku.Ciepłe pustaki, charakteryzujące się nowatorskim zagęszczeniem i kształtem układu drążeń oraz wysokim poziomem poryzacji, umożliwiają osiągnięcie znakomitych parametrów termicznych. Wzniesioną z nich przegrodę zewnętrzną o konstrukcji jednowarstwowej cechuje ma współczynnik przenikania ciepła U=0,23W/m2K. Wykończenie warstwą tynku poprawia dodatkowo ten wskaźnik i pozwala osiągnąć poziom U = 0,21 W/m2K. Warto przy tym dodać, że pustaki ceramiczne są ekologiczne, produkowane z naturalnych materiałów, a dzięki posiadanym przez nie zdolnościom dyfuzyjnym ryzyko gromadzenia się wilgoci w murze jest praktycznie zerowe.
Dlaczego jedna warstwa?
Wielu inwestorów wybiera konstrukcje ścian zewnętrznych dwu- lub trójwarstwowe, wychodząc z założenia, że są one cieplejsze. Tymczasem technologia jednowarstwowa też pozwala uzyskać przegrodę, której współczynnik U jest lepszy niż obowiązujące wymagania. Ponadto, rozwiązanie to jest trwale, odporne na uszkodzenia mechaniczne, zapewnia „oddychalność” ściany; mur z cegły jest też łatwy w konserwacji.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wienerberger