Pytanie to zadają sobie zwłaszcza właściciele niewielkich mieszkań, w których tradycyjnie otwierane drzwi zabierają cenną przestrzeń. Wybór drzwi łamanych lub przesuwnych pozwala zyskać miejsce. Są to rozwiązania funkcjonalne, efektywne, doskonale komponujące się z każdym pomieszczeniem.
Przesuwne
W zależności od tego, jak są zamontowane, stawiają inwestorowi inne wymagania. System naścienny polega na tym, że skrzydło przesuwa się po zamontowanej do ściany nad otworem drzwiowym prowadnicy. Konieczne jest zabezpieczenie wolnego miejsca na ścianie obok, by skrzydło można było na nią odsunąć. To mankament tego rozwiązania, podobnie jak widoczność prowadnicy. Wprawdzie zarówno drzwi, jak i elementy, na których się one przesuwają, są estetyczne i eleganckie, jednak – ze względu na gabaryty – sprawiają wrażenie masywnych i ciężkich, co w niewielkiej przestrzeni daje niezbyt korzystny efekt wizualny. Zaletą systemu jest z kolei to, że można go zamontować w każdej chwili, bez konieczności przebudowy ścian.Fot. InvadoFot. Invado
Z kolei system ukryty polega na schowaniu prowadnicy w ścianie. Rozwiązanie to warto wybrać, jeśli jesteśmy na etapie projektowania ścian wewnętrznych lub przebudowy wnętrza. Specjalna kaseta, w którą po otwarciu chowa się skrzydło, wymaga bowiem obudowania, np. płytą g-k.
REKLAMA:
To, jaki rodzaj kasety będzie potrzebny, uwarunkowany jest zarówno typem skrzydła, jak i rodzajem ściany, w którą będzie wbudowana. Zaletą systemu ukrytego jest to, że drzwi po otwarciu są niewidoczne, nie zabierają cennej przestrzeni i ściany wokół nich można w dowolny sposób zagospodarować.
Aby uniknąć niedociągnięć, montaż warto zlecić fachowcowi.
Fot. InvadoFot. Invado
Łamane
Ten typ skrzydeł drzwiowych sprawdza się wszędzie, gdzie inne rozwiązania są niemożliwe do zastosowania. Pojedyncze skrzydło składa się z minimum 2 części, które są połączone sprężynowymi zawiasami. Po otwarciu składają się na pół (lub na mniej – jak harmonijka). Stabilność skrzydła zapewnia prowadnica zamontowana w górnej części ościeżnicy, po której się ono porusza. Świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, wąskich korytarzach oraz miejscach, gdzie tradycyjne skrzydła mogłyby się wzajemnie blokować.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Invado