Trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię bez okapu. Jednak szeroka oferta dostępnych na rynku rozwiązań utrudnia wybór właściwego urządzenia. Jakie możliwości montażowe oferują nam okapy kominowe? Co powinniśmy wiedzieć o modelach sufitowych, zanim zdecydujemy się na ich zakup? W końcu – w jakich sytuacjach idealnym urządzeniem będzie okap wyspowy? Wyjaśniamy, co kryje się pod tymi pojęciami.

Wybierając okap kominowy, zwróćmy uwagę na to, czy dany model może pracować w dwóch trybach – jako wyciąg i pochłaniacz. Oznacza to, że urządzenie sprawdzi się także w pomieszczeniach, w których podłączenie do szybu wentylacyjnego nie jest możliwe. Dzięki zamontowaniu filtrów węglowych, okap pracuje jako pochłaniacz i skutecznie oczyszcza powietrze – radzi Kamil Machura, ekspert marki Ciarko Design. W tym przypadku zasysane powietrze przepuszczane jest przez filtry z aktywnym węglem, a następnie oczyszczone wydostaje się z powrotem do kuchni. Testy pokazują, że okapy zainstalowane jako pochłaniacz są jednak mniej skuteczne niż wtedy, kiedy stają się wyciągiem. Kolejnym minusem pochłaniaczy jest wyższa cena eksploatacji, co wynika z konieczności regularnej wymiany filtrów węglowych.
Posiadacze większych kuchni, dla których decydującą kwestią jest minimalizm w aranżacji wnętrza i „ukrycie” sprzętu AGD, mogą śmiało rozważyć zakup modelu sufitowego. Okapy te zyskują coraz więcej zwolenników ze względu na oryginalny design i technikę montażu, który, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się w suficie.

REKLAMA:
Jeżeli nasze stanowisko do gotowania zlokalizowane jest w pewnym oddaleniu od ścian i funkcjonuje jako tzw. wolnostojąca wyspa kuchenna, idealnym rozwiązaniem jest okap wyspowy. Urządzenia tego typu charakteryzują się wysoką wydajnością i bardzo ciekawym wzornictwem. Ze względu na fakt, że okap podwieszony jest przeważnie w centralnym punkcie pomieszczenia, producenci sporą uwagę poświęcają designowi produktu, który powinien idealnie komponować się z meblami i pozostałymi urządzeniami AGD.
Okapy wyspowe to grupa produktów montowanych do sufitu, bezpośrednio nad kuchenką, do przewodu kominowego. W sytuacji montażowej, w której nie ma możliwości podłączenia okapu do otworu wentylacyjnego, urządzenie pracuje w trybie zamkniętym – wyjaśnia ekspert z firmy Ciarko. Szczególny nacisk położony jest na design urządzenia. Wysokiej jakości materiały, interesująca forma, dbałość o detal – okap wyspowy, obok funkcji użytkowej, musi być także ozdobą kuchni.

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ciarko