Jeszcze do niedawna interaktywne witryny czy otwierane za pomocą czytnika linii papilarnych drzwi wydawały się być jedynie wymysłem autorów książek science-fiction. Dziś takie rozwiązania coraz śmielej wchodzą do codziennego użytku. Nowoczesne wyroby renomowanych producentów stanowią przykład idealnej synergii designu, parametrów technicznych i wysokiej funkcjonalności.

Nowoczesne witryny
Witryny sklepowe pełnią rolę podobną do okien – zapewniają dostęp naturalnego światła do wnętrza oraz stanowią „oczy” budynku. Przede wszystkim mają jednak przyciągać wzrok klientów. Do tak funkcjonujących wystaw wszyscy się już przyzwyczailiśmy i najczęściej mijamy je zupełnie nie poświęcając im uwagi. – A co by było, gdyby szyba zaczęła zmieniać swój wygląd, reagując na ruch przechodzącego obok niej człowieka? – pyta Maciej Mańko, Market Manager w Glassolutions Saint-Gobain, firmie zajmującej się produkcją energooszczędnych szyb, zrzeszonej w Związku POiD – Nowoczesne szyby można „zasilić” energią elektryczną. Jej zastosowanie sprawia, że szkło zyskuje zmienną przezierność, a dzięki temu zupełnie nową funkcjonalnoś – wyjaśnia specjalista. W miarę potrzeb, w pełni przeźroczysta tafla może zamienić się w lekko matowe przeszklenie, a nawet w mleczy ekran projekcyjny.

REKLAMA:

Producenci branży stolarki otworowej chętnie wykorzystują w swoich produktach zaawansowaną elektronikę, co sprawia, że wręcz wyprzedzają nasze oczekiwania. Niemal każdemu z nas zdarzyło się zastanawiać czy aby na pewno zamknęliśmy dom lub mieszkanie. Myśl, że jego wnętrze stoi otworem przed nieproszonymi gośćmi lub włamywaczem nie pozwala skupić się na pracy. – Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzi zaawansowana technologia – przekonuje Sylwester Osojca, Kierownik ds. Rozwoju Produktu Porta KMI Poland, producenta drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, firmy członkowskiej Związku POiD – Automatyczne systemy zamykania i otwierania zabezpieczają nasz dom, a jednocześnie – dzięki użyciu urządzeń mobilnych, np. smartfonów – pozwalają kontrolować dostęp do budynku – dodaje ekspert. Ciekawym i coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie czytnika linii papilarnych. Innowacja ta umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi bez użycia klucza. Czytnik można umieścić na dowolnej wysokości, dzięki czemu bez problemu będzie mogło korzystać z niego również dziecko. – Dodatkowo, jeśli użyjemy odpowiedniej aplikacji, zyskamy możliwość łatwego sprawdzenia, kto i kiedy otwierał lub zamykał drzwi, a zdalna kontrola umożliwi, np. wpuszczenie do domu gościa, który właśnie stoi przed domem – wyjaśnia specjalista z Porta KMI Poland. W ofercie firmy można znaleźć wiele ułatwiających życie rozwiązań. To między innymi drzwi, które można otwierać i zamykać na kilka inteligentnych sposobów, np. przy użyciu przycisku nożnego, czujnika zbliżeniowego umieszczonego pod panelami ściennymi czy też specjalnej karty chipowej.
Interesującym produktem są również drzwi wewnętrzne na szynach magnetycznych, które otwierają się bezszelestnie dzięki elektromagnesom. Jak podkreśla Sylwester Osojca, postęp daje także niespotykane wcześniej możliwości jeśli chodzi o wygląd wyrobów. – Jeszcze do niedawna wystarczył dosłownie rzut oka, aby odróżnić drzwi wykonane z drewna od tych wykańczanych sztuczną okleiną. Dziś dysponujemy technologiami, które pozwalają stworzyć rozwiązanie do złudzenia przypominające naturalne materiały – tłumaczy. W asortymencie Porta KMI Poland klienci znajdą zarówno drzwi wykończone fornirem, jak i modele pokryte syntetycznymi okleinami 3D, które wyróżnia niespotykany dotąd efekt wyczuwalnej dotykiem faktury drewna. Te ostatnie produkty z powodzeniem łączą w sobie atrakcyjny wygląd z przystępną ceną.

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: POiD