Grzejniki stalowe czy aluminiowe?

Podziel się:
Posiadają małą pojemność wodną. Szybko reagują na zmiany temperatury. Dobrze współpracują z instalacjami wyposażonymi w automatykę pogodową. Nadają się do pracy z niskotemperaturowymi układami c.o. Grzejniki płytowe stalowe i członowe aluminiowe, bo o nich mowa, to nowoczesne, w pełni efektywne rozwiązania do ogrzewania pomieszczeń. Które z nich wybrać do swojego domu? Poza podstawową wartością, czyli naszym gustem, wpływają na to również inne czynniki.

 Fot. SBS Fot. SBS Budowa
Oba rodzaje grzejników podobnie oddają ciepło, robiąc to poprzez promieniowanie i konwekcję. Zaletą grzejników aluminiowych członowych w stosunku do płytowych stalowych jest posiadanie kierownicy, czyli odpowiednio ukształtowanego wylotu ogrzanego powietrza na pomieszczenie. Dla grzejników stalowych płytowych kierownicą staje się parapet, na którym z czasem pojawiają się nieestetyczne zabrudzenia.
Oba grzejniki możemy dobierać według wysokości i długości z wyjątkiem grubości. Aluminiowe występują tylko w jednym wymiarze grubości. Dobór grzejnika wg. grubości (np. stalowy trójpłytowy) przydaje się przy zabudowie różnorakich wnęk. Grzejnik stalowy występuje w dużo większej palecie wysokości, zaś aluminiowy możemy składać na długość co żeberko.

Parametry pracy
Parametry pracy obydwu rodzajów grzejników są podobne. Znaczącą różnicą jest ciśnienie robocze i ciężar grzejnika. Dla aluminiowych maksymalne ciśnienie to 16 bar, a temperatura 120oC, dla stalowych – 10 bar i 110oC.
REKLAMA:

Sposób podłączenia
Stare instalacje z podłączeniem z boku można wyposażyć w grzejniki członowe aluminiowe, jak i stalowe z podłączeniem bocznym. Dla nowych instalacji z wyjściem u dołu z podłogi bądź od dołu ze ścian najlepiej nadają się jednak grzejniki stalowe płytowe z podłączeniem dolnym, a w szczególności dolnym środkowym. W tym rozwiązaniu rury instalacji doprowadzającej czynnik grzewczy są prawie niewidoczne. Co prawda istnieją dla grzejników członowych aluminiowych specjalne podłączenia rurowe do instalacji przyłącza od dołu, ale podwyższa to koszty montażu i daje nienajlepszy efekt wizualny.

 Fot. SBS Fot. SBS Współpraca z instalacją
Grzejniki wykonane ze stopów aluminium nie są polecane do instalacji wykonanych z rur miedzianych. Powodem jest możliwość występowania zjawiska korozji elektrochemicznej aluminium z miedzią. Możemy w tym przypadku zastosować odpowiednie preparaty chemiczne do wody grzewczej zabezpieczające przed korozją oraz łączenie grzejników z instalacją poprzez przekładki dielektryczne, ale podwyższy to koszty ogrzewania i będziemy mieli dodatkowe, regularne obowiązki. Grzejniki aluminiowe najlepiej nadają się do instalacji wykorzystującej rury tworzywowych wielowarstwowych, dopuszcza się je też do stosowania w instalacjach wykonanych z rur stalowych. Typy te dobrze współpracują z instalacjami grawitacyjnymi i instalacjami w układzie otwartym.

Grzejniki płytowe stalowe mogą pracować wyłącznie w układzie instalacji zamkniętej, co zabezpiecza je przed korozją spowodowaną natlenioną wodą grzewczą. Produkty te nie nadają się również do instalacji grawitacyjnych, a to ze względu na duże opory hydrauliczne. Warto jednak wspomnieć, że mogą one współpracować z instalacjami z rur stalowych i tworzywowych z wkładką antydyfuzyjną.

Możliwość korekty mocy
Grzejniki stalowe płytowe powinny być dokładnie dobrane do zapotrzebowania na moc grzewczą w poszczególnych pomieszczeniach. Gdy wartość ta się zmienia, pozostaje nam wymiana całego grzejnika, co narazi nas na duże koszty. Co istotne, tylko przy grzejnikach stalowych płytowych z zasilaniem dolnym środkowym możemy liczyć na wymianę na większy lub mniejszy bez przerabiania instalacji, tak aby grzejnik pozostał w środkowej osi okna.

Przy grzejnikach członowych możemy w każdej chwili odłączyć lub dołączyć kolejne człony, dopasowując ich ilość do aktualnego zapotrzebowania na moc grzewczą.

Zarówno grzejniki płytowe stalowe (np. Keller TX6 z zasilaniem środkowym dolnym), jak i członowe aluminiowe (np. Keller New czy Alice 350 i 500) można kupić w hurtowniach Grupy SBS.

Hurtownie SBS
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Grupa SBS
#czytelnia #grzejnik #do ogrzewanie #instalacje #sbs #z aluminium #z stal #Grzejniki

Więcej tematów: