Upał w pracy – co na to prawo?

Podziel się:
Czy bardzo wysoka temperatura może zmusić pracodawcę do skrócenia pracownikom dnia pracy? Otóż nie, Kodeks Pracy nie uwzględnia w żadnym zapisie taryfy ulgowej dla pracowników wystawionych na promienie słoneczne. Pracodawca musi jednak zadbać o to, aby praca była jak najmniej uciążliwa dla pracownika.

 Fot. obud.pl Fot. obud.pl Przepisy nie określają górnej temperatury, w jakiej może być wykonywana praca, mówią jednak o tym, co musi zrobić pracodawca, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza (w pomieszczeniach 28 stopni).

Rzecz podstawowa: pracodawca musi zapewnić pracownikom wodę do picia. Przepisy nie precyzują, ile wody przysługuje na jednego pracownika. Mówią jedynie o tym, że powinna być dostępna w ciągu całego dnia pracy w ilości zaspokajającej potrzeby pracownika. W pomieszczeniach biurowych stosuje się najczęściej dystrybutor z wodą. Trzeba mieć na uwadze, że pracownik pracujący fizycznie, potrzebuje jej więcej, niż pracownik biurowy. Niedopuszczalne jest zastąpienie napojów wypłaceniem przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego.

Jeśli pracodawca nie dostarczy pracownikom zimnych napojów, pracownik może zareagować, składając zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy. Organy kontrolne mają prawo nałożyć na pracodawcę karę grzywny.

Przy wysokich temperaturach pracodawca musi również zapewnić wodę do celów higienicznych, wszystkim pracownikom, którzy wykonują pracę brudzącą na otwartej przestrzeni. Przepisowa ilość wody w tym przypadku, to co najmniej 90 litrów dziennie na każdą osobę. Zasada taka obowiązuje, gdy w miejscu pracy nie ma dostępu do bieżącej wody.
REKLAMA:

Jeśli chodzi o pracę w pomieszczeniach zamkniętych (biura, hale produkcyjne) pracodawca może (ale nie ma takiego obowiązku prawnego) zainstalować klimatyzację lub urządzenia wentylacyjne. Jest to jednak jego dobra wola. Tak samo jest w przypadku instalacji rolet, osłaniających pomieszczenia przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Warto również zaznaczyć, że jeśli dzięki klimatyzacji temperatura w pomieszczeniu spada poniżej 28 stopni, to szef nie musi już zapewniać podwładnym zimnych napojów.

To czego prawo nie wskazuje, a zależy wyłącznie od pracodawcy, to krótszy czas pracy i wprowadzenie dodatkowych przerw tzw. okres regeneracyjny. Skrócenie czasu pracy wiąże się z odrobieniem godzin w innym terminie.

Jest też inny sposób, np. za porozumieniem stron, można przełożyć rozpoczęcie prac na wcześnie godziny i kończyć pracę szybciej (szczególnie w przypadku pracy wykonywanej na zewnątrz). W ten sposób skraca się czas, gdy pracownik wystawiony jest na wysokie temperatury i bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.

Pracownik może również przerwać pracę, gdy temperatury wpływają na jego zdrowie (znaczne osłabienie, zasłabnięcie), ma też prawo, po wcześniejszym poinformowaniu pracodawcy, do opuszczenia stanowiska pracy.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #prawo #obud #Prawo - tematy pozostałe

Więcej tematów: