Strop Porotherm

Podziel się:
Stropy Porotherm zalicza się do stropów gęstożebrowych. Wśród stropów wykorzystujących pustaki ceramiczne jest rozwiązaniem najnowocześniejszym. Zastosowanie ceramiki poryzowanej (zwanej ciepłą) sprawia, że stropy Porotherm charakteryzują się lepszą izolacyjnością termiczną i akustyczną, niż gdybyśmy zastosowali ceramikę tradycyjną.

 Fot. Wienerberger Fot. Wienerberger Strop Porotherm ma konstrukcję podobną do stropów Fert i Ceram – elementy różnią się wymiarami i kształtami. Wykonuje się go z gotowych elementów - belek nośnych i pustaków ceramicznych. Średni koszt stropu 1 m2 (materiały + robocizna), są konkurencyjne w stosunku do innych stropów gęstożebrowych (Teriva, Fert, Ackerman) i wynoszą około 150 - 200 zł/2.

Strop Porotherm stosuje się zarówno w budownictwie mieszkalnym jak i użyteczności publicznej, przy pomieszczeniach prostokątnych, bez zbyt wielu łuków i wcięć. Strop Porotherm jest polecany przy budynkach, których ściany są wykonane z pustaków ceramicznych.

 Fot. Wienerberger Fot. Wienerberger Fot. Wienerberger Fot. Wienerberger
Rozstaw belek stropowych 62,5 cm - to wariant stropu, który przeznaczony jest pod domy mieszkalne (typowe rozpiętości i obciążenia użytkowe stropu). Z kolei rozstaw belek na 50 cm ma zastosowanie w budynkach wymagających stropów o dużej wytrzymałości. Strop dostępny jest również w trzech wysokościach pustaków: 19, 23 i 27 cm. Wraz z warstwą nadbetonu grubości 4 cm wysokości konstrukcyjne stropu wynoszą kolejno: 19, 23 i 27 cm. Belki mają rozpiętość 1,75 - 8,25 m.
REKLAMA:

Ceramika poryzowana

Ceramika poryzowana (stosowana przy stropach Porotherm) od tradycyjnej różni się tym, że użyta do jej produkcji glina, na wczesnym etapie (przed uformowaniem) jest mieszana z trocinami lub pyłem drzewnym. W temp 700 stopni, podczas wypalania w piecu, dodatki te spalają się i tworzą w glinie mikropory. Ceramika w ten sposób napowietrza się, dzięki czemu ma mniejszą masę i lepszą izolacyjność termiczną (w porównaniu z ceramiką tradycyjną). Charakteryzuje się też dobrą izolacją akustyczną, co dotąd, w technologii gęstożebrowej było słabym punktem. Pustaki z reguły nie ważą więcej niż 20 kg.

 Fot. Wienerberger Fot. Wienerberger Fot. Wienerberger Fot. Wienerberger
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #stropy, posadzki #ściany #obud #strop

Więcej tematów: