Stropy JS to system szalunków dociepleniowych przeznaczony pod stropy gęstożebrowe monolityczne. Ze względu na bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, poleca się je na stropy nad nieogrzewanymi pomieszczeniami piwnicznymi jak i pod nieogrzewane poddasza.

System ten składa się z trzech rodzajów płyt szalunkowych, które w zależności od potrzeby można podwyższyć nakładkami. Maksymalna rozpiętość stropu to 9,6 m. Płyty stanowią zarówno szalunek jak i wypełnienie stropu, co jest ułatwieniem przy jego wykonaniu.
Zaletą rozwiązania JS jest niewielki ciężar elementów składowych. Płyty styropianowe są lekkie, co ułatwia montaż, a sam strop, w całości, ma nieduży ciężar własny i bardzo dobrą sztywność. Płyty przy montażu stanowią element konstrukcyjny – przenoszą obciążenia montażowe, zaś w fazie eksploatacji obciążenia zewnętrzne przenoszone są przez belki i betonową płytę stropu.
REKLAMA:
Rozstaw żeber stropowych wynosi 40 i 62 cm. Rozpiętość stropu (w świetle podpór) oscyluje wokół 13 m, ale istnieje wariant stropu z rozpiętością 14,5 m. Grubość płyt nadbetonu, to 40 i 60 mm. Ciężar własny stropu w stanie surowym, wynosi dla grubości nadbetonu równej:
40 mm - 1,65 kN/m2 - 3,20 kN/m2;
60 mm - 2,15 kN/m2 - 3,70 kN/m2.


Wiele osób ma wątpliwości, co do stropów styropianowych, zastanawiając się nad ich wytrzymałością i bezpieczeństwem. Często przytaczany jest argument, że styropian podczas palenia się uwalnia dużo substancji trujących, które w przypadku pożaru mogą zaszkodzić mieszkańcom bardziej od żywiołu. Styropian jest jednak stosowany w budownictwie niemal powszechnie i specjaliści nie widzą tego rodzaju zagrożeń. Od góry, warstwa stropowa zabezpieczona jest bowiem wylewką betonową, a od dołu wykończona płytą gk.
Za prawdziwy minus stropów JS uważa się natomiast niską izolacyjność akustyczną (w porównaniu ze stropami gęstożebrowymi wykonanymi z ceramiki np. Ceram, Porotherm).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl