Strop JS

Podziel się:
Stropy JS to system szalunków dociepleniowych przeznaczony pod stropy gęstożebrowe monolityczne. Ze względu na bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, poleca się je na stropy nad nieogrzewanymi pomieszczeniami piwnicznymi jak i pod nieogrzewane poddasza.

Fot. BASMACFot. BASMAC
System ten składa się z trzech rodzajów płyt szalunkowych, które w zależności od potrzeby można podwyższyć nakładkami. Maksymalna rozpiętość stropu to 9,6 m. Płyty stanowią zarówno szalunek jak i wypełnienie stropu, co jest ułatwieniem przy jego wykonaniu.

Zaletą rozwiązania JS jest niewielki ciężar elementów składowych. Płyty styropianowe są lekkie, co ułatwia montaż, a sam strop, w całości, ma nieduży ciężar własny i bardzo dobrą sztywność. Płyty przy montażu stanowią element konstrukcyjny – przenoszą obciążenia montażowe, zaś w fazie eksploatacji obciążenia zewnętrzne przenoszone są przez belki i betonową płytę stropu.
REKLAMA:

Rozstaw żeber stropowych wynosi 40 i 62 cm. Rozpiętość stropu (w świetle podpór) oscyluje wokół 13 m, ale istnieje wariant stropu z rozpiętością 14,5 m. Grubość płyt nadbetonu, to 40 i 60 mm. Ciężar własny stropu w stanie surowym, wynosi dla grubości nadbetonu równej:
40 mm - 1,65 kN/m2 - 3,20 kN/m2;
60 mm - 2,15 kN/m2 - 3,70 kN/m2.

Fot. BASMACFot. BASMAC
Fot. BASMACFot. BASMACRóżne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy żeber dają dużą swobodę rozwiązań architektonicznych oraz możliwości zastosowania tych rozwiązań w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, halach produkcyjnych. Ponadto płyty szalunkowe można przycinać pod wymiar, nie wymagają użycia dźwigu przy wnoszeniu ich na strop.

Wiele osób ma wątpliwości, co do stropów styropianowych, zastanawiając się nad ich wytrzymałością i bezpieczeństwem. Często przytaczany jest argument, że styropian podczas palenia się uwalnia dużo substancji trujących, które w przypadku pożaru mogą zaszkodzić mieszkańcom bardziej od żywiołu. Styropian jest jednak stosowany w budownictwie niemal powszechnie i specjaliści nie widzą tego rodzaju zagrożeń. Od góry, warstwa stropowa zabezpieczona jest bowiem wylewką betonową, a od dołu wykończona płytą gk.

Za prawdziwy minus stropów JS uważa się natomiast niską izolacyjność akustyczną (w porównaniu ze stropami gęstożebrowymi wykonanymi z ceramiki np. Ceram, Porotherm).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #stropy, posadzki #ściany #budowa #obud #strop

Więcej tematów: