Wyższe dopłaty do kredytów mieszkaniowych

Podziel się:
Od września program Mieszkanie dla młodych ulega zmianom, które mogą zainteresować rodziny wielodzietne zdecydowane na kredyt mieszkaniowy, nie tylko nowego mieszkania, ale i z drugiej ręki.

Według nowych przepisów, wysokość dopłat dla kredytobiorców z dwójką dzieci wzrośnie z 15 do 20 procent. Z kolei dla rodzin wielodzietnych, z co najmniej trójką dzieci, dofinansowanie zwiększy się z 15 do 30 procent. Dodatkowo, dla takich rodzin, dopłaty liczone będą do większej niż dotychczas powierzchni mieszkania.

Plac zabaw - Tarasy Dionizosa, źródło: Barc Warszawa S.A.Plac zabaw - Tarasy Dionizosa, źródło: Barc Warszawa S.A.
Jak dotąd z rządowych dopłat korzystały przede wszystkim rodziny bezdzietne (77 procent) i rodziny z jednym dzieckiem (22 procent). Tak wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego. Program funkcjonuje od początku ubiegłego roku, zaangażował kredytobiorców do zakupu 27 tysięcy mieszkań i domów na terenie całego kraju.
REKLAMA:

Od września z dopłatą będzie można kupić mieszkanie z drugiej ręki. W dużych miastach będzie oznaczało to wybór spośród niewielkiej ilości ofert. W Warszawie, czy Krakowie, na rynku wtórnym, do programu zakwalifikują się tylko mieszkania w niższym standardzie, przeznaczone do remontu, bądź gorzej zlokalizowane, bo tylko takie lokale spełnią wymogi cenowe, by zmieścić się w limicie przewidzianym w MdM.

W tym roku zainteresowanie preferencyjnymi kredytami dotowanymi przez rząd jest znacznie większe niż w roku ubiegłym. Wartość przyznanego od początku roku dofinansowania w MdM przekroczyła już cały zeszłoroczny wolumen dopłat. Jak pokazują dane GUS, rośnie również liczba rozpoczynanych inwestycji i pozwoleń na budowę kolejnych projektów.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#wiadomości #prawo #obud

Więcej tematów: