Fototapety to wielkoformatowe wydruki fotograficzne ze zdjęć, grafik, itp. Podczas nakładania wymagają precyzji.

Do klejenia fototapet papierowych stosuje się klej do tapet. Pomoc drugiej osoby w czasie klejenia jest nieoceniona. Warto narysować na ścianie pionową linię, w miejscu, gdzie będzie krawędź fototapety. Precyzja na tym etapie zagwarantuje właściwy układ całości. Producenci sugerują, by kleić bryty od okna, a następne za zakładkę (o ile jest).
REKLAMA:

Niektóre dostępne na rynku wzory mają zaaplikowaną warstwę kleju aktywowanego wodą, przez co są gotowe do natychmiastowego użycia, nawet prze laika. Nadmiar kleju, po jego aktywacji, usuwa się przy pomocy wody. Trwałość i jakość takiej fototapety zależy w dużej mierze od ilości padającego na nią światła. Dlatego warto pomyśleć o ścianach, które nie są narażone na działanie promieni słonecznych.
Czego nie należy robić:
nie należy smarować klejem ścian, gdyż skutkuje to „rośnięciem” fototapety na ścianie, czego konsekwencją są bąble;
nie kleić bez zakładek (chyba, że nie ma innej możliwości), bądź w stronę okna, gdyż skutkuje to widocznymi połączeniami brytów.

Fototapety laminowane folią zabezpieczającą sprawdzą się w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Laminat pozwala na zmywanie zabrudzeń z powierzchni fototapety. Polecane są w przypadku kuchni i łazienek, gdzie panuje wilgoć. Laminaty są różne, matowe, półmatowe. Różny jest też sposób laminowania, można kłaść laminat płynny na zimno, a można na gorąco (droższy, ale daje lepszy efekt).
W ofertach niektórych firm istnieje możliwość wydruku wprost na meblach, szkle.

Przed przyklejeniem fototapety rozwija się wszystkie jej części (bryty), by sprawdzić czy tapeta nie ma wad jawnych (deformacji, odbarwień itp.). Wszelkie reklamacje są uwzględniane przez producenta tylko przy zwrocie kompletnego towaru w oryginalnym opakowaniu wraz z dowodem zakupu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl