Któż z nas nie chciałby podłogi, która z biegiem lat, nie tylko, nie straci blasku, który urzekł nas w dniu zakupu, ale również będzie przyjazna użytkownikom? Do pomocy przychodzą nam nowoczesne technologie.
Panele laminowane to od lat najchętniej wybierany rodzaj podłogi do mieszkań czy biur. Coraz częściej sięgamy także po te na wysoki połysk. Ich producenci dokładają wszelkich starań, by oferowane przez nich laminaty były jak najlepszej jakości. Jednym z najciekawszych osiągnięć produkcyjnych jest utwardzanie lakieru wiązką elektronów.
Fot. Falquon
Fot. FalquonUtwardzenie powierzchni lakierowanych za pomocą elektronów uszlachetnia je. W odróżnieniu od utwardzenia za pośrednictwem UV panele mają dużo lepszy połysk. Jak to możliwe? – Otóż wiązka elektronów szczelnie zamyka strukturę lakieru, przez co nic nie jest w stanie przedostać się do środka i dzięki temu w pełni odbija światło - mówi Bartłomiej Czapla, wiceprezes firmy Planko, przedstawiciela marki Falquon na polskim rynku, producenta paneli na wysoki połysk utwardzanych wiązką elektronów. Ponadto wykończenie to gwarantuje długą żywotność podłóg. Dzięki utwardzaniu wiązką elektronów panele uzyskują odpowiednie wartości ścieralności. Dekor jest odporny na działanie światła, wilgoci, a nawet kwasów czy niedopałków papierosów. Stabilna konstrukcja mechaniczna, którą uzyskujemy dzięki wiązce polimerów eliminuje ryzyko odprysków i mikrozarysowań. - Dodatkowo dzięki powierzchni na wysoki połysk uzyskujemy intensywną głębię koloru. Jeśli wzór imituje drewno czy kamień to rzeczywiście do złudzenia przypomina swój naturalny pierwowzór – dodaje ekspert. Taka podłoga dzięki swoim właściwościom może być stosowana w sklepach, biurach, w mieszkaniach. Nawet w tak wymagających pomieszczeniach, jak pokój dziecka czy kuchnia.
Fot. Falquon
Jakie korzyści zyskujemy dzięki temu rozwiązaniu?
Utwardzanie nienasyconych lakierów akrylowych odbywa się dziś za pośrednictwem promieni UV lub wiązki elektronów. Zastosowanie tej drugiej metody - EB (electron beam) pozwala uzyskać nowe poziomy odporności, przy zachowaniu niezwykle estetycznych i dekoracyjnych właściwości paneli na wysoki połysk.REKLAMA:
Jak to wygląda w praktyce?
Lakier przed utwardzeniem składa się z krótkich oligomerów, dłuższych polimerów i łączących je najmniejszych struktur zwanych monomerami. Promieniowanie elektronowe wytwarza połączone w sieć makromolekuły, które są bardzo stabilne mechanicznie i chemicznie. Najnowocześniejsza technika produkcji jest także niezwykle ekologiczna, ponieważ pozwala zupełnie wyeliminować rozpuszczalniki w trakcie produkcji. Wysoka jakość użytych surowców i bezemisyjny proces produkcji są gwarantem ekologicznego charakteru paneli i bezpieczeństwa dla zdrowia użytkowników.Fot. FalquonUtwardzenie powierzchni lakierowanych za pomocą elektronów uszlachetnia je. W odróżnieniu od utwardzenia za pośrednictwem UV panele mają dużo lepszy połysk. Jak to możliwe? – Otóż wiązka elektronów szczelnie zamyka strukturę lakieru, przez co nic nie jest w stanie przedostać się do środka i dzięki temu w pełni odbija światło - mówi Bartłomiej Czapla, wiceprezes firmy Planko, przedstawiciela marki Falquon na polskim rynku, producenta paneli na wysoki połysk utwardzanych wiązką elektronów. Ponadto wykończenie to gwarantuje długą żywotność podłóg. Dzięki utwardzaniu wiązką elektronów panele uzyskują odpowiednie wartości ścieralności. Dekor jest odporny na działanie światła, wilgoci, a nawet kwasów czy niedopałków papierosów. Stabilna konstrukcja mechaniczna, którą uzyskujemy dzięki wiązce polimerów eliminuje ryzyko odprysków i mikrozarysowań. - Dodatkowo dzięki powierzchni na wysoki połysk uzyskujemy intensywną głębię koloru. Jeśli wzór imituje drewno czy kamień to rzeczywiście do złudzenia przypomina swój naturalny pierwowzór – dodaje ekspert. Taka podłoga dzięki swoim właściwościom może być stosowana w sklepach, biurach, w mieszkaniach. Nawet w tak wymagających pomieszczeniach, jak pokój dziecka czy kuchnia.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Falquon