6 zasad kupowania mieszkania

Podziel się:
Zakup mieszkania wiąże się z procesem, podczas którego trzeba zwrócić uwagę na mnóstwo szczegółów. Istnieją jednak sprawdzone zasady, których warto się trzymać poszukując nowego zakupu czyli mieszkania.

Fot. Dział Analiz DOPOZNANIA.PFot. Dział Analiz DOPOZNANIA.P

1. Złapać okazję na mieszkanie

Lokum spełniające nasze oczekiwania i niska cena to połączenie idealne. Aby zamieszkać za mniej warto wypatrywać atrakcyjnych promocji deweloperskich. Specjalna oferta dotyczy najczęściej inwestycji będących w początkowej fazie realizacji lub tych, w których zostały ostatnie wolne lokale. Tańsze mieszkanie można upolować również podczas targów nieruchomości czy drzwi otwartych. Ponadto warto być uważnym w okresie świąteczny, kiedy to deweloperzy chętnie spuszczają ceny.

2. Wszystko podliczyć

Poszukując własnych czterech kątów nie można zapomnieć, że suma jaką należy zapłacić za sam lokal to nie koniec wydatków. Aby uniknąć przykrej niespodzianki, warto wcześniej wszystko podliczyć. Do kwoty potrzebnej do wykończenia i wyposażenia „M” trzeba dołożyć koszty transakcyjne, na które składają się: taksa notarialna, założenie i wpis do księgi wieczystej. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera wyniosą one klika tysięcy złotych.
REKLAMA:

3. Dokładnie wszystko sprawdzić

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie danego lokalu, lepiej dwa razy wszystko sprawdzić. Nie krępuj się zapytać dewelopera o wszelkie informacje, jakie przyjdą Ci na myśl. To Twoje „M” i musisz zadbać o to, aby mieszkało Ci się w nim jak najlepiej. Nie zapomnij przejrzeć księgi wieczystej działki i przestudiować planów lokalu z naniesionymi schematami instalacji elektrycznej, przyłączy kanalizacyjnych oraz wodnych. Poza tym należy sprawdzić czy podawane wymiary pomieszczeń zgadzają się ze stanem faktycznym.

4. Porada profesjonalisty - zawsze przydatna

Kupując własne cztery ściany nie warto szukać oszczędności na siłę. Przepisy związane z obrotem nieruchomości mogą przysporzyć wielu trudności, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalisty. Jeżeli jednak nie chcesz dać zarobić ekspertom, popytaj znajomych i poczytaj na ten temat w Internecie. Warto być czujnym!

5. Sprawdzić umowę

Zanim podpiszesz umowę z deweloperem, sprawdź czy znalazło się w niej jak najwięcej konkretów i szczegółów. Nie powinno zabrakną w niej opisu cech fizycznych nieruchomości oraz załącznika w postaci planu. Jeżeli inwestycja jest dopiero na etapie budowy, zadbaj o to, aby termin oddania został ujęty w podpisywanym przez Ciebie dokumencie.

6. Nie spieszyć się

Zakup mieszania to decyzja na wiele lat, a często i na całe życie, dlatego nie warto się spieszyć. Jeżeli oferta kusi ceną, ale nie jesteś do końca przekonany, wstrzymaj się z zakupem. Z pewnością za chwilę pojawi się następna okazja. Warto pamiętać, że zakup mieszkania to nie wyścigi.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dział Analiz DOPOZNANIA.PL
#czytelnia #prawo #nieruchomości #Przed zakupem

Więcej tematów: