W wielu miastach Polski można obecnie starać się o dofinansowanie na zakup i wymianę starego pieca na nowe, ekologiczne urządzenie. Na jaką kwotę można liczyć? Jakie urządzenie najlepiej wybrać, aby przyniosło korzyści nie tylko środowisku, ale też domowym finansom? Podpowiada ekspert z firmy De Dietrich.
1. Kto może dostać dofinansowanie
Większość programów, w ramach których można starać się o dofinansowanie wymiany starego pieca węglowego, jest realizowanych za pośrednictwem samorządów, np. z funduszy europejskich lub ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Listę aktywnych i planowanych naborów wniosków można sprawdzić na stronie internetowej NFOŚiGW, a także na stronach internetowych gmin. Najczęściej o dotację, niezależnie od programu, mogą starać się osoby, w których gospodarstwach domowych piec węglowy jest głównym źródłem ogrzewania. Co istotne, dotację można otrzymać tylko na inwestycję, która rozpocznie się już po otrzymaniu dofinansowania.2. Jakie są źródła dofinansowania
Możliwości otrzymania pieniędzy na nowe urządzenie grzewcze jest bardzo wiele i nie sposób wymienić ich wszystkich. Najpopularniejsze są następujące programy: KAWKA, Prosument, a także PONE (Program Ograniczania Niskiej Emisji).REKLAMA:
W obecnej edycji programu KAWKA budżet na dotacje wynosi ponad 120 milionów złotych. Z NFOŚiGW pieniądze są przekazywane do samorządów – aktualnie do wszystkich województw w kraju. Z dofinansowania mogą skorzystać mieszkańcy miejscowości o liczbie mieszkańców powyżej 5 tys. Jednak nie wszystkie gminy zdecydowały się na realizację tego programu. Aktualnych informacji warto szukać na stronach internetowych gmin. Wysokość dotacji różni się w zależności od miasta. Przykładem może być Poznań - można otrzymać dotację w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych (do 80 zł/m2 lokalu, do 6000 zł na lokal), a np. we Wrocławiu w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie do 12 000 złotych).
W wielu gminach można także skorzystać z dofinansowania w ramach PONE, czyli Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Tak jest między innymi w Krakowie. Tu o dotację mogą starać się podmioty zainteresowane wsparciem m.in. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz Regionalnych Programów Operacyjnych. Programy najczęściej dotyczą termomodernizacji budynków, w tym wymiany urządzeń grzewczych. Wysokość dotacji jest uzależniona od mocy nowego urządzenia i powierzchni lokalu.
W programie Prosument można z kolei starać się o dotację na zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej lub ciepła. Dotacja będzie mogła wynieść 20 lub 40% wartości inwestycji.
3. Jakie wybrać urządzenie
Na wymianę urządzeń grzewczych decydować się będą osoby, które wcześniej nie stosowały nowoczesnych kotłów. Producenci starają się więc jak najlepiej informować Klientów o możliwościach i korzyściach z zastosowania konkretnych urządzeń.– Najważniejsze, żeby nowy kocioł był prosty w użytkowaniu i zapewniał wysoki komfort cieplny, a także komfort ciepłej wody użytkowej[...] – mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager w firmie De Dietrich Technika Grzewcza.
Kotły kondensacyjne zapewniają wysoką efektywność energetyczną, co przynosi duże korzyści, nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla finansów gospodarstwa domowego. Moc urządzenia dobiera się zawsze do potrzeb konkretnego domu bądź mieszkania. W przypadku dużych domów, z dwiema łazienkami, warto zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny w pakiecie z podgrzewaczem c.w.u. Zapewni to większy komfort ciepłej wody.
– Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego urządzenia zawsze warto skonsultować się z autoryzowanym instalatorem polecanym przez producenta. Pomoże on wybrać urządzenie, które będzie spełniać nasze potrzeby, a także najkorzystniejsze pod kątem dotacji, o którą się staramy – dodaje Waldemar Matuszyński.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: De Dietrich