Żwirowe ścieżki w ogrodzie

Podziel się:
Ścieżki wyznaczają ważne punkty komunikacyjne oraz dzielą nasz ogród na poszczególne strefy. Żwirowe mają niesamowity potencjał gdyż zastosowane w ogrodzie nadają mu wyjątkowy styl i nieformalny charakter. Jak wykorzystać żwir na ścieżkach by pełnił on funkcję praktyczną, podkreślając jednocześnie jego estetykę?

Fot. JadarFot. JadarNajwiększą zaletą żwirowych ścieżek jest ich nieformalny styl, jasno definiujący charakter naszego ogrodu, w którym panuje niewymuszona harmonia. Żwir jest materiałem, który możemy łatwo łączyć z innymi produktami np. z płytami chodnikowymi. Naturalnie komponuje się on z każdą roślinnością, co czyni go bardzo uniwersalną bazą do tworzenia alejek ogrodowych. Dodatkowo – wbrew powszechnie panującym opiniom - żwir to nie tylko jasne kamyczki, ale cała paleta barw.

- Żwirowe, białe ścieżki to idealne rozwiązanie do ogrodów romantycznych, w których główną rolę odgrywa roślinność. Żwir będzie bardzo harmonijnie współgrał z zielonymi krzewami i kolorowymi kwiatami. Za jego pomocą możemy komponować ścieżki o rozmaitych kształtach i szerokości, pamiętając jednak o zastosowaniu obrzeża – podpowiada Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar.
REKLAMA:

Projektowanie żwirowych alejek w ogrodzie powinniśmy rozpocząć od zaplanowania rozkładu ścieżek. Wybór odpowiedniego miejsca pozwoli nam na to, aby spełniały one funkcję praktyczną. Szerokość ścieżki natomiast, wizualnie podkreśli charakter ogrodu. Najlepiej jeżeli ciągi komunikacyjne prowadzą nas do określonych punktów takich jak altanka, grill, garaż, taras czy plac zabaw dla dzieci. Po wybraniu miejsca przebiegu ścieżki przystępujemy do wykonania jej korytowania, czyli usuwania gruntu rodzimego w wytyczonym miejscu.

Jak wykonać ścieżkę żwirową?

Żwir ma to do siebie, że w trakcie użytkowania lubi się przemieszczać.
1. Podbudowę zaczynamy od wykonania obrzeży, które pomogą nam utrzymać nawierzchnię w jednym miejscu. Możemy zdecydować się na jeden z trzech rodzajów obrzeża - betonowe, aluminiowe lub plastikowe.
2. Wykonujemy podbudowę właściwą, która dla żwirowej ścieżki składa się z 3 warstw:
- warstwa drenująca (tłuczeń lub gruz, minimum 15 cm),
- warstwa membranowa (np. agrowłókniny, która przepuszcza wodę),
- warstwa nawierzchniowa (żwir lub grys).

Wybierając żwir na ścieżki mamy do wyboru wiele kolorów, a także frakcji. Częściej wybierane są jednak te o mniejszych rozmiarach, gdyż są wygodniejsze w użytkowaniu i łatwiej jest się po nich poruszać.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Jadar
#ogrody #w ogrod #jadar #poradnik #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy

Więcej tematów: