Jak zagospodarować dużą łazienkę?

Podziel się:
Duża łazienka może okazać się sporym wyzwaniem, dlatego podpowiemy w jaki sposób zaprojektować i wyposażyć wnętrze, by zyskało przytulny charakter i pozwalało do maksimum wykorzystać dostępny metraż. Już na etapie projektowania wnętrza warto zastanowić się, w jaki sposób dopasować i rozmieścić sprzęty na takiej przestrzeni. Od czego zacząć?

1. Podział łazienki na dwie strony

Największą zaletą dużych łazienek jest możliwość podziału wnętrza na dwie osobne strefy - mokrą, czyli sanitarno-kąpielową oraz suchą - wypoczynkową. - W pierwszej z nich zwykle instaluje się umywalkę, prysznic, miskę sedesową i bidet. Ze względu na specyfikę wykonywanych czynności, duże znaczenie przy aranżacji tej strefy ma kwestia zachowania najwyższego poziomu higieny - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - W strefie suchej, służącej przede wszystkim odpoczynkowi i relaksowi, znajdziemy natomiast wannę, wygodny fotel oraz pojemne meble łazienkowe - dodaje ekspert. Dwie osobne strefy zwiększą komfort funkcjonowania domowników dzięki możliwości oddzielenia sprzętów wykorzystywanych regularnie od tych użytkowanych okazjonalnie. By rozgraniczyć te dwie przestrzenie, możemy zastosować różnego rodzaju wykończenia, dopasowane do specyfiki warunków każdej ze stref. W strefie sanitarno-kąpielowej sprawdzą się przede wszystkim rozwiązania odporne na działanie wilgoci i częsty kontakt z wodą. W obszarze wypoczynkowym, możliwości doboru materiałów są szersze - począwszy od ciepłego drewna, przez surowy, industrialny beton, po ponadczasowe płytki ceramiczne. Wydzielenie przestrzeni pod względem wykończenia nie tylko zwiększy funkcjonalność wnętrza, ale i da ciekawy efekt wizualny.

Fot. Grupa ArmaturaFot. Grupa Armatura

2. Sprzęty w łazience

Aranżacja łazienek o dużej powierzchni pozwala także na zainstalowanie większej liczby sprzętów. Szczególnie w przypadku intensywnie użytkowanej strefy mokrej, takie rozwiązanie może znacząco ułatwić korzystanie z wnętrza domownikom o zróżnicowanych preferencjach. O jakich rozwiązaniach warto pomyśleć? - W dużych łazienkach zastosowanie znajdą osobne strefy umywalkowe, umożliwiające równoczesne korzystanie z wnętrza dwóm osobom - podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Dobrym rozwiązaniem będzie także montaż miski sedesowej wyposażonej w deskę z powłoką antybakteryjną oraz bidetu, gwarantujących zachowanie wysokiego poziomu higieny. Przy mocowaniu ceramiki podwieszanej, dzięki zabudowie stelaży podtynkowych, uzyskamy praktyczne półki, które posłużą do przechowania najpotrzebniejszych akcesoriów - dodaje ekspert. W przypadku tego typu wnętrz, możemy także z powodzeniem zainstalować większą kabinę prysznicową, wyposażoną w funkcjonalną kolumnę natryskową z kilkoma poziomami intensywności natrysku. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwi zarówno szybkie odświeżenie się, jak i relaksujący masaż wodny.

Fot. Grupa ArmaturaFot. Grupa Armatura

3. Domowe SPA w łazience

Wyposażenie strefy suchej umożliwi natomiast przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych i relaks domowników po ciężkim dniu. Idealnym uzupełnieniem kabiny prysznicowej z funkcjonalnym natryskiem będzie elegancka wanna. Wśród najważniejszych trendów wnętrzarskich tego roku wyróżniają się modele wolnostojące, przyciągające uwagę oryginalnym kształtem. W zestawieniu z tego typu wyposażeniem doskonale sprawdzą się smukłe baterie podłogowe lub armatura kilkuotworowa, montowana na brzegu wanny. Dzięki możliwości przełączenia strumienia z tradycyjnej wylewki na natrysk, zwiększą one komfort kąpieli. Strefę wypoczynkową warto wyposażyć także w wygodny fotel lub krzesło, przydatne przy przeprowadzaniu relaksujących zabiegów pielęgnacyjnych.

Fot. Grupa ArmaturaFot. Grupa Armatura

4. Rozwiązania optyczne

Aranżując dużą łazienkę, warto zaufać także sprawdzonym rozwiązaniom optycznym. Uzyskanie przytulnego charakteru będzie możliwe dzięki doborowi odpowiedniego wykończenia ścian i podłóg. W tego typu wnętrzach dobrze sprawdzają się glazury mozaikowe, złożone z małych elementów. W dużych wnętrzach wykorzystać można także ciemną kolorystykę, np. czerń, szarości czy brązy, łącząc je na zasadzie kontrastu z jasnymi materiałami.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Grupa Armatura
#w lazienka #armatura #wnetrza #poradnik #Łazienka - wystrój

Więcej tematów: