Palenisko z łatwością można postawić samodzielnie. Aby nie narażać na zniszczenia ogrodowej roślinności, warto zachować standardy i przygotować takie miejsce, które pozwoli kontrolować ogień i cieszyć się chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu – w bezpieczny sposób.
Krok 1
Budowę każdego paleniska rozpoczynamy od wyboru najbardziej odpowiedniego miejsca – najlepiej w pewnym oddaleniu od zabudowań.
Pamiętajmy, że powinno ono stanąć w odległości co najmniej kilku metrów od roślinności, szczególnie dużych drzew powyżej 2 metrów wysokości, a także zabudowań i wszelkich elementów drewnianych. Pozwoli to zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia w przypadku zaprószenia iskrą
Krok 2
Wykopujemy tam kilkunastocentymetrowy dół, który później wypełnimy żaroodporną zaprawą wyrównawczą do wysokości około 10 cm od dna wgłębienia, tworząc podbudowę. Warstwa tej grubości, dzięki odporności zaprawy na wysokie temperatury (nawet do 1400 °C), ochroni podłoże przed działaniem gorąca. Szczególnie ważne jest, aby podbudowa była równa. Będzie to miało wpływ na efekt dalszych prac przy palenisku. Wylaną zaprawę żaroodporną pozostawiamy do zastygnięcia na noc.
Krok 3
Następnego dnia na wilgotnej jeszcze podbudowie wyznaczamy kolejny, nieco mniejszy obszar, który będzie służył jako bezpośrednie podłoże dla rozpalanego ogniska. Wokół niego rozpoczynamy stawianie ścian ograniczających rozprzestrzenianie się ognia.
Budując ścianę, jak i jej elementy, pamiętajmy, aby były ona wykonane z materiałów odpornych na działanie ognia.
Krok 4
Cegły możemy ustawić krótszą krawędzią do środka paleniska w sposób promienisty. Kolejne warstwy cegieł powinny być układane na tzw. mijankę.
Warto zapamiętać, że ogniska nie wolno pozostawić bez nadzoru.
Gotowe!