Jak wybrać odpowiedni kocioł grzewczy?

Podziel się:
Zdecydowanie łatwiej jest tworzyć instalację od podstaw, niż później przerabiać jej poszczególne elementy. Kluczem do sukcesu w tym wypadku będzie optymalny wybór kotła grzewczego.

Fot. AplaFot. Apla

Jak podjąć właściwą decyzję?

Przystępując do wyboru kotła, przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę jego moc. Urządzenie to musi być przecież w stanie efektywnie ogrzać cały nasz dom nawet przy najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. - Jednocześnie należy mieć świadomość, że wiele instalacji jest dziś przewartościowanych. Przyjmuje się, że w nowym budownictwie w zupełności wystarczy 50-60W / m2. Przykładowo – dom o powierzchni 200 m2 z całą pewnością ogrzeje kocioł o mocy 12 kW – wyjaśnia Maciej Okuła z firmy TIS Group. I dodaje: Co innego w przypadku starszych budynków, budowanych w latach 80. i 90. W nich z uwagi na niższej jakości materiały izolacyjne rzeczywiście potrzebna była moc na poziomie nawet 100-120 W / m2. Budynki takie po termomodernizacji wymagają mocy na poziomie 70-90W/m2.

Zwróćmy uwagę na sprawność i paliwo

Moc to jednak nie wszystko. Równie istotna jest też wyrażana w ujęciu procentowym sprawność kotła, która pozwala nam zorientować się, jak wygląda relacja ilości energii uzyskanej do tej dostarczonej. Innymi słowy – sprawność określa, w jakim stopniu wykorzystamy użyte przez nas paliwo, czyli jak dużo ciepła ze spalania zostanie przeznaczone do ogrzania domu. - W przypadku urządzeń na paliwa stałe standardem jest sprawność w okolicach 85% - dodaje przedstawiciel Tis Group. Jak zatem widzimy, o efektywności kotła decyduje też rodzaj stosowanego paliwa. Niezależnie jednak od tego, czy wybierzemy ekogroszek, węgiel czy drewno, kluczem do sukcesu będzie najwyższa jakość opału.
REKLAMA:

Koszty, koszty, koszty

- Jednym z elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kotła, są też przyszłe koszty ogrzewania – podpowiada Maciej Okuła. W województwie podlaskim z tego powodu zdecydowanie najpopularniejsze są urządzenia pozwalające na grzanie domów drewnem. - Stosunkowo niska cena paliwa to w tym wypadku nie wszystko. Dla wielu klientów kluczowe znaczenie ma również koszt samej inwestycji – kocioł na drewno to wydatek na poziomie ok. 3 tys. zł, a podajnikowy – ok. 8-9 tys. zł – dodaje na koniec przedstawiciel Tis Group.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Apla
#do ogrzewanie #instalacje #kotly #poradnik #Kotły i automatyka

Więcej tematów: