Akustyka w budownictwie jednorodzinnym - co warto o niej wiedzieć i dlaczego warto zwrócić na nią uwagę? Ekspert Stowarzyszenia „Białe murowanie” radzi, jak osiągnąć komfort akustyczny we własnym domu.

Komfort akustyczny w domu coraz ważniejszy
Każdy budynek powinien być zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby jednocześnie spełniał wszystkie siedem podstawowych wymagań prawa budowlanego, do których należą: nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, higiena, zdrowie i środowisko, bezpieczeństwo użytkowania i dostępności obiektu, ochrona przed hałasem, oszczędność energii i izolacyjność cieplna, zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych.REKLAMA:
„W przypadku domów jednorodzinnych często zdarza się, że zarówno na etapie projektowania, jak i wykonawczym fachowcy koncentrują się głównie na bezpieczeństwie konstrukcji, czy izolacyjności cieplnej obiektu.Jednak coraz więcej osób chciałoby także, aby projekt ich domu uwzględniał również inne aspekty takiejak komfort akustyczny” – twierdzi Tomasz Połubiński, ekspert Stowarzyszenia „Białe murowanie”.
Wymagania izolacyjności akustycznej wobec przegród w domach jednorodzinnych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku budynków wielorodzinnych, określają normy (tab.1).

Jak zadbać o ciszę?
Jednym z ważniejszych czynników zewnętrznych składających się na komfort akustyczny jest otoczenie budynku.„Na pewno mniej wygodnie będziemy się czuć w domku, który zostanie wybudowany w pobliżu pasa startowego lotniska lub torów kolejowych, a zupełnie inaczej, jeśli będzie zlokalizowany w zacisznym miejscu, na przykład na skraju lasu – wyjaśnia Tomasz Połubiński, ekspert Stowarzyszenia „Białe murowanie”.– „W pierwszym przypadku w celu ochrony przed dokuczliwym hałasem zewnętrznym zaleca się zaprojektowanie przegród zewnętrznych oraz okien o odpowiednio wysokiej izolacyjności akustycznej, które stworzą barierę dla uciążliwych dźwięków”– dodaje.

Silikaty a akustyka
Budowanie przegród o dużej masie powierzchniowej z silikatów jest prostym i ekonomicznie opłacalnym sposobem osiągania wysokiej izolacyjności akustycznej.„W obrębie powierzchni domu jednorodzinnego pojawia się wiele dźwięków,takich jak odgłosy radia czy telewizora, spotkań towarzyskich, zabawy dzieci, pracy urządzeń kuchennych, które generowane przez jednych domowników, mogą przeszkadzać pozostałym. Dlatego ważne jest, aby przegrody wewnętrzne (ściany, stropy) zapewniały odpowiednią izolacyjność akustyczną” – przekonuje Tomasz Połubiński, ekspert Stowarzyszenia „Białe murowanie”.
Wybór konkretnych rozwiązań ściennych, łącznie z rodzajem i grubością bloczka, następuje w odniesieniu do norm, rodzaju budownictwa, a także oczekiwań inwestorów, którzy będą w takim budynku mieszkać.
„W przypadku ochrony przed hałasem wewnętrznym podstawowe wymagania dla ścianek działowych spełniane są już przy zastosowaniu drążonych bloczków silikatowych o grubości 8 cm oraz z dużą nadwyżką przy zastosowaniu bloczków o grubości 12 cm. – twierdzi Tomasz Połubiński, ekspert Stowarzyszenia „Białe murowanie”. – Wartość R’A1 ≥52dB dla ścian między budynkami w zabudowie szeregowej jesteśmy w stanie uzyskać już przy jednowarstwowej ścianie o grubości 18cm wykonanej z pełnych bloczków o podwyższonej izolacyjności akustycznej obustronnie otynkowanej tynkiem cementowo-wapiennej lub gipsowym o grubości 10-12 mm oraz odpowiednim połączeniem ze ścianami bocznymi” –tłumaczy.

Dobór rozwiązań i prawidłowe wykonanie
Istotną kwestią jest zastosowanie odpowiednich pod kątem akustycznym rozwiązań projektowo-konstrukcyjnych np. dotyczących wzajemnego połączenia ścian. Dzięki temu można uzyskać bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej – na przykład, walory ściany z bloczków silikatowych najpełniej można wykorzystać w budynku, którego wszystkie ściany są wykonane z silikatów i połączone sztywnym węzłem murarskim.Do czynników, które znacząco wpływają na akustykę budynku,należąrównież fachowość i doświadczenie ekipy budowlanej, które pozwoli uniknąć błędów wykonawczych.

Prawidłowe wykonawstwo pozwoli cieszyć się komfortem akustycznym i spełnić parametry określone dla konkretnych materiałów oraz rozwiązań projektowo konstrukcyjnych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Stowarzyszeniu Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe Murowanie”