Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki w kwestii przenikania ciepła czekają nas już na początku 2017 roku. Ta z pozoru niewielka modyfikacja przepisów sprawi, że otrzymamy od producentów produkty o znacznie lepszych parametrach energooszczędnych.

Jaka zmiana? Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych budynków uchwalone zostało w 2013 r,. a weszło w życie już w kolejnym roku, ustalając maksymalną wartość przenikania ciepła dla poszczególnych składowych, takich jak: ściany, dachy, okna, drzwi czy stropy i stropodachy. W przypadku okien parametr Uw, określający stopień przenikania ciepła dla całej ich konstrukcji, nie mógł być wyższy niż 1,3 W/m2K, a w przypadku okien połaciowych 1,5 W/m2K. Natomiast od nowego roku prawo będzie bardziej restrykcyjne i norma Uw zostanie wyśrubowana do 1,1W/m2K dla wszystkich rodzajów okien, za wyjątkiem okien połaciowych, dla których nową maksymalną wartością będzie 1,3W/m2K. Wszystkie podane wartości dotyczą oczywiście pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych, w których temperatura nie spada poniżej 16 stopni Celsjusza.
REKLAMA:
Uw, co to jest? Jeżeli podane wyżej nazwy i jednostki nie kojarzą się nam z niczym konkretnym, to szybko musimy odpowiednio się dokształcić, gdyż wartość parametru Uw powinna być jednym z głównych czynników, jakim kierujemy się przy wyborze okien. Współczynnik Uw, gdzie „w” w tym przypadku pochodzi od angielskiego „window”, określa ile ciepła przenika przez 1 metr kwadratowy okna. Obliczany jest z prostego wzoru: strumień ciepła dzieli się na powierzchnię okna pomnożoną przez różnicę temperatur po obu stronach okna. Jednostką strumienia ciepła jest Wat, powierzchnia podawana jest w metrach kwadratowych, zaś temperatura w stopniach Kelwina.
Przy okazji warto wiedzieć, że zmiany w rozporządzeniu nie zatrzymają się tylko na tych, które wejdą w życie w styczniu 2017 roku, ponieważ po czterech latach czeka nas kolejny wzrost wymagań względem producentów. W 2021 roku parametr Uw będzie mógł wynosić maksymalnie 0,9 W/m2K dla wszystkich okien i 1,1 dla okien połaciowych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Okpol