Montaż odwodnienia linowego

Podziel się:
Decydując się na odpływ liniowy warto przemyśleć jego montaż jeszcze na etapie projektowania budynku, ponieważ konieczne jest obniżenie poziomu podłogi mniej więcej o 15 cm.

Fot. TeceFot. Tece
Należy bowiem pamiętać, że odpływ powinien znajdować się wyżej, niż miejsce jego łączenia się z pionem kanalizacyjnym. Pierwszym krokiem w montażu odwodnienia liniowego jest ustalenie i wykonanie odpowiedniego spadku podłoża
w kierunku syfonu. W przypadku niektórych produktów dostępne są takie, które wymagają jedynie 1 cm spadku. Pozwoli to wodzie swobodnie spływać do kanalizacji. Ważne jest też odpowiednie wypoziomowanie rynny, w czym pomogą regulowane stopki zamocowane do posadzki.

Fot. TeceFot. Tece
Kolejnym krokiem jest dokładne wypełnienie przestrzeni podpłytkowej. Do tego celu najlepiej użyć jastrychu, czyli materiału, którego warstwa ma za zadanie wyrównać powierzchnię podłogi przed ułożeniem płytek. Istotne jest także zapewnienie stabilnego osadzenia rynny i odpływu w posadzce, co gwarantują mocowane do podłoża (za pomocą kołków i śrub) stopki montażowe oraz nowy syfon z wypustkami, blokujący się na montowanej rynnie. Na tym etapie bardzo ważne jest zadbanie o odpowiedni kąt nachylenia powierzchni w kierunku rynny.
REKLAMA:

Fot. TeceFot. TeceOstatnim, najważniejszym krokiem przed położeniem płytek ceramicznych jest uszczelnienie. Warstwę uszczelniającą należy ukłdać poniżej płytek ceramicznych. Tu z pomocą przychodzą nowatorskie rozwiązania, tzw. uszczelnienia zespolone, na które składa się folia w płynie, taśma uszczelniająca oraz warstwa jastrychu. Bardzo ważne jest, aby korzystać z certyfikowanych rozwiązań, gdyż ewentualne usterki mogą okazać się kosztowne w naprawie i trudne do usunięcia. Firma TECE stworzyła innowacyjną butylowo-kauczukową taśmę Seal System, która daje całkowitą gwarancję szczelności. Taśmę należy zainstalować na przejściu pomiędzy jastrychem a stalowym kołnierzem prysznicowej rynny. Fot. TeceFot. TeceW miejscu łączenia posadzki i kołnierza należy pozostawić naddatek materiału. Pamiętajmy również o zastosowaniu taśmy uszczelniającej, którą oklejamy miejsca łączeń posadzki pod natryskiem ze ścianą i pozostałą częścią posadzki w łazience.

Po nałożeniu drugiej warstwy izolacyjnej możemy rozpocząć układanie płytek. Taśma Seal System jest kompatybilna z zabezpieczeniami przeciw wilgoci dostępnymi na rynku, więc skuteczność ochrony wzrasta podwójnie.

Fot. TeceFot. TeceNa odpowiednio zabezpieczonej, gładkiej podłodze można zastosować warstwę kleju i rozpocząć układanie płytek lub na przykład kamienia naturalnego (pamiętając o zastosowaniu właściwej dla danego rodzaju powierzchni rynny odwadniającej). Możliwości jest wiele i tylko od gustu użytkownika zależy, jak zaprojektuje swój prysznic.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Tece
#czytelnia #instalacje #do montaz #tece #odwodnienie #Instalacje wodne

Więcej tematów: