Jak odnowić profil PCV - podpowiada Karol Mosakowski, Kierownik Działu Marketingu i Reklamy z firmy Salamander Window & Door Systems S.A.

Podziel się:
Dosyć powszechnie przyjmuje się, że okna wykonane z PCV, są produktem bezobsługowym, który nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych podczas użytkowania. Nie jest to stwierdzenie do końca prawdziwe.

Okna z tworzywa sztucznego należy przede wszystkim od czasu do czasu umyć i wyczyścić zakamarki, w których zbiera się brud. Do standardowego czyszczenia profili PVC należy używać środków nieinwazyjnych, takich, jak na przykład płyny do naczyń. Musimy pamiętać, że nie mogą być to środki zawierające jakiekolwiek kwasy, substancje żrące czy elementy ścierne.

Ponadto dla ich właściwego funkcjonowania, przynajmniej raz w roku trzeba przesmarować wszystkie elementy okuć np. preparatem WD 40 (o tym każdy z kupujących jest informowany przez sprzedawców).
REKLAMA:

Warto pamiętać również o tym, aby raz w roku zabezpieczyć uszczelki wazeliną techniczną. Dzięki temu zachowają one elastyczność.

Karol Mosakowski, Kierownik Działu Marketingu i Reklamy z firmy Salamander Window & Door Systems S.A.Karol Mosakowski, Kierownik Działu Marketingu i Reklamy z firmy Salamander Window & Door Systems S.A.Jeśli chodzi o malowanie, to oczywiście profile z tworzyw sztucznych nie wymagają takiego zabiegu – stwierdza Karol Mosakowski, Kierownik Działu Marketingu i Reklamy z firmy Salamander Window & Door Systems S.A. – W czasie eksploatacji mogą pojawić się natomiast różnego rodzaju trudne zabrudzenia, które będą wymagały dodatkowych zabiegów ze strony użytkownika. Każdy producent systemu profili z tworzyw sztucznych ma w swojej dokumentacji technicznej zalecenia, jakich środków używać w takich przypadkach. Warto pozyskać te informacje od firmy, sprzedającej okna.

W przypadku zabrudzenia farbami dyspersyjnymi, zaprawą wapienną, kitem lnianym lub zaprawą cementową, należy usunąć owe substancje na sucho przy użyciu półtwardej szpachelki. Natomiast w przypadku śladów kredy czy szkła wodnego warto użyć suchej ściereczki.

Istnieją również specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia tworzyw sztucznych, które usuwają zabrudzenia ze smoły, ołówka, tłuszczy organicznych oraz nieorganicznych, impregnatów do drewna, klejów i tym podobnych substancji.

Polecam środek o nazwie Fenosol czy Kosmofen – mówi Karol Mosakowski z firmy Salamander. – Nie są to środki dostępne w sprzedaży detalicznej, ale gdy potrzebujemy użyć jednego z tych preparatów, warto udać się do firmy, która produkuje okna lub do punktu dystrybucyjnego. Pozwalają one na odnowienie powierzchni oraz skuteczne wyczyszczenie profilu z trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Profil z tworzywa sztucznego uważany jest powszechnie za nienaprawialny. To jednak nie do końca prawda! Oczywiście, bardzo duże i silne uszkodzenia powstałe w wyniku uderzeń czy zarysowań dyskwalifikują dalsze użytkowanie okna. Natomiast mniejsze zarysowania można usunąć czy naprawić za pomocą specjalistycznych żywic naprawczych.

Nie zalecałbym wykonywania tego typu napraw samodzielnie – podkreśla Karol Mosakowski z firmy Salamander. – Trzeba mieć sporo doświadczenia, aby prawidłowo wykonać owe prace. Najlepiej skorzystać z usług serwisantów z punktów handlowych czy punktów dilerskich.

Niewielkie zarysowania folii dekoracyjnych (drewnopodobnych), którymi są pokrywane profile okienne z PVC, maskuje się natomiast tzw. korektorami. Jest to rodzaj pisaków, za pomocą których w procesie produkcji „ukrywa się” wypływkę w narożu okna.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Salamander
#okna #okno #do czyszczenie #okna i drzwi #profil #salamander #poradnik #Profile okienne i drzwiowe #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: