Renta dożywotnia

Podziel się:
Prawie 83 proc. seniorów ocenia swoją sytuację finansową jako przeciętną, złą lub bardzo złą – tak wynika z najnowszego badana opinii zrealizowanego przez Fundusz Hipoteczny DOM*.

Fot. Fundusz Hipoteczny DOMFot. Fundusz Hipoteczny DOMZ danych GUS wynika, że liczba emerytów w pierwszym półroczu 2016 zaczęła zbliżać się do 9 mln. W swoich prognozach GUS, zakłada, że w 2050 r. aż 32,7 proc. społeczeństwa stanowić będą osoby powyżej 60. roku życia. Już teraz seniorom brakuje na podstawowe potrzeby, a ich sytuacja z roku na rok się pogarsza. Potwierdzają to wyniki badania opinii przeprowadzonego w lutym 2017 roku przez Fundusz Hipoteczny DOM.

Niskie emerytury, wydatki przekraczające możliwości finansowe, powszechna samotność – z takimi problemami boryka się większość seniorów w Polsce. Prawie 83 proc. seniorów ocenia swoją sytuację finansową jako przeciętną, złą lub bardzo złą. Nie bez przyczyny. Największą grupę respondentów stanowią osoby, których miesięczny dochód netto wynosi 1201-1600 zł. Przeważającą część swoich pieniędzy seniorzy przeznaczają na leki i bieżące opłaty. Jakość życia osób starszych pozostawia wiele do życzenia – seniorów nie stać na przyjemności takie jak: teatr, kino, ubrania czy kosmetyki. Najczęstszą rozrywką, jaką wskazują respondenci jest oglądanie telewizji (ok. 62 proc.), czytanie książek, gazet, spacery. Trudna sytuacja finansowa i pogłębiające się wykluczenie z życia społecznego, to niejedyne bolączki emerytów. Ponad 73 proc. osób starszych jest samotna. Jednocześnie, 36 proc. z nich nie może liczyć na niczyją pomoc. Seniorzy są wspierani są przez sąsiadów oraz koleżanki i kolegów (35 proc.) oraz opiekunki (10 proc.) a przez rodzinę tylko 8,27 proc. z nich.

Aż 61 proc. seniorów zainteresowało się rentą dożywotnią z powodu złej sytuacji finansowej. Ponad połowa (52 proc.) przyznała, że na decyzję o zawarciu umowy renty dożywotniej miała również sytuacja rodzinna: brak spadkobierców, złe relacje w rodzinie, samotność. Ponad 30 proc. badanych stanowią wdowy lub wdowcy, ponad 20 proc. osoby rozwiedzione oraz panny i kawalerowie (23 proc.). – Blisko 40 proc. ankietowanych przyznało, że zawarło umowę z naszą firmą, ponieważ chciało spłacić zobowiązania finansowe. Ponad połowa z tych osób miała kredyt w banku (57 proc.), pożyczkę (30 proc.) lub zaległości w czynszu (10 proc.). – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Na co respondenci chcieliby przeznaczyć rentę dożywotnią? Przede wszystkim na opłaty bieżące (50 proc.) oraz leki i leczenie. Czy są zadowoleni z tego rozwiązania? Aż 57 proc. seniorów oceniło współpracę z Funduszem Hipotecznym DOM jako celującą, a ponad 30 proc. jako bardzo dobrą lub dobrą. Ponad połowa poleciłaby tę współpracę swoim znajomym.
REKLAMA:

*Badanie opinii przeprowadzone w lutym 2017 roku wśród Klientów Funduszu Hipotecznego DOM. Liczba badanych: 134 os.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Fundusz Hipoteczny DOM
#wiadomości #finanse #prawo #GUS

Więcej tematów: