Czy przeszklony dom musi przypominać bunkier?

Podziel się:
Okna i przeszklenia są elementami służącymi przede wszystkim do wprowadzania do wnętrza domu jak największej ilości naturalnego światła podwyższającego komfort życia. Mogą one też pełnić wiele dodatkowych, bardzo ważnych funkcji. Na rynku panuje jednak ciągle wiele obaw związanych z zastosowaniem w budynkach dużych powierzchni przeziernych otwierających wnętrza na dostęp światła naturalnego. Eksperci Pilkington Polska postanowili niektóre z nich przeanalizować. Co się okazało?

Fot. PilkingtonFot. Pilkington
Szkło zrobiło oszałamiającą karierę w budownictwie przede wszystkim dlatego, że pozwala na zlikwidowanie bariery pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem budynku. Ta właściwość jest często wykorzystywana w krajach o łagodnym klimacie, gdzie szerokie otwarcie wnętrza na światło naturalne nie jest związane z obawą o pogorszenie właściwości termicznych obiektu. W rejonach świata o surowszych warunkach atmosferycznych inwestorzy uważają często, że przesycone naturalnym światłem wnętrza będą zbyt zimne zimą, a nadto gorące latem, a przeszklone domy są niebezpieczne i kłopotliwe w eksploatacji.

Skonfrontujmy zatem mity panujące na rynku z aktualną wiedzą na temat nowoczesnych szyb zespolonych oraz ram okiennych. To pozwoli nam odpowiedzieć nie tylko na pytanie czy ciepły, energooszczędny dom położony na północy Europy musi dzisiaj przypominać bunkier, ale także zapoznać nas z właściwościami nowoczesnych szyb zespolonych. Poznamy funkcje szkła, które znacznie przekraczają transport światła dziennego.

Czy duże okna to duże straty ciepła?

Wedle przepisów budowlanych odpowiedni poziom doświetlenia w pomieszczeniach przeznaczonych dla ludzi zapewnia przeszklenie, którego powierzchnia w stosunku do podłogi wynosi co najmniej 1/8 jej powierzchni.

Światło wprowadzane jest do wnętrza przez okno wyposażone w przezierną szybę, która stanowi większość jego powierzchni. Współczesne okna są przy tym dość złożonymi przegrodami budowlanymi, a ich budowa pozwala na pogodzenie dwóch pozornie sprzecznych ze sobą wartości: dobrych wskaźników przenikalności cieplnej U z dobrym transportem światła do wnętrza określanym parametrem LT.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych szyb zespolonych. Najlepszym sposobem na uzyskanie dobrej energooszczędności okna jest zastosowanie szyby zespolonej dwukomorowej, w której skład wchodzą dwie szyby z powłokami niskoemisyjnymi - mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska.

Zestawienie tak zbudowanej szyby zespolonej wykonanej dodatkowo z wykorzystaniem tzw. ciepłych ramek, z wysokiej jakości ramą okienną pozwala na budowanie dużych powierzchni przeszklonych bez obawy dużych strat energii.

Fot. PilkingtonFot. Pilkington

Czy duże okna powodują nagrzewanie się wnętrza w lecie?

Inwestorzy boją się często zagrożeń związanych z wysokimi kosztami utrzymania przeszklonych budynków w lecie ze względu na koszty klimatyzacji. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie szkła przeciwsłonecznego, które minimalizuje efekt nagrzewania się pomieszczeń w okresie letnim i znacznie redukuje zapotrzebowanie na energię do ochładzania/klimatyzowania pomieszczeń. Przykładem jest przeciwsłoneczne, wysokoselektywne szkło, które produkowane jest poprzez napylenie specjalnej powłoki na powierzchnię szyby. Ciekawostką rozwiewającą wszelkie obawy inwestorów jest przy tym fakt, że obie powłoki, zarówno niskoemisyjna, jak i przeciwsłoneczna, mogą być stosowane w jednej szybie zespolonej ograniczając straty energii w zimie i zabezpieczając wnętrze przed przegrzewaniem się w lecie.

Czy duże okna to słabe zabezpieczenie przed hałasem i ryzyko włamania?

Szyby dźwiękochłonne, które powodują znaczne ograniczenie hałasu dobiegającego z zewnątrz, mogą być pokryte powłokami niskoemisyjnymi lub przeciwsłonecznymi.

Szkło laminowane folią akustyczną zapewnia korzyści wynikające z zastosowania szkła laminowanego. Jest nie tylko odporne na uderzenia, ale w przypadku stłuczenia utrzymuje zwartą strukturę chroniąc użytkowników przed skaleczeniami oraz ranami.
REKLAMA:

Czy duże okna to dużo pracy?

Kolejnym źródłem mitów na temat szklanych przegród budynków są obawy przed utrzymaniem ich w czystości. Przezierność szkła rzeczywiście sprawia, że widać na nim najmniejszą nawet smugę. Radą na to jest wykorzystanie szyb samoczyszczących.

W tym rozwiązaniu zewnętrzna powierzchnia szkła pokryta jest powłoką samoczyszczącą, która spełnia podwójną rolę. Fotokatalityczne właściwości powłoki sprawiają, że zgromadzone na szybie zanieczyszczenia organiczne ulegają rozkładowi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Dzięki właściwościom hydrofilowym, woda spływa równomiernie po powierzchni szyby, spłukując uwolnione zanieczyszczenia i nie pozostawiając po sobie nieestetycznych zacieków. Wystarczy deszcz by szybko usunąć zanieczyszczenia.

Wyzwaniem dla polskiego rynku jest w dalszym ciągu pozbycie się starych, nieaktualnych już stereotypów na temat wykorzystania szyb zespolonych w budownictwie. Mamy tutaj dużo pracy do wykonania i wiele lat do nadrobienia – podsumowuje Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pilkington
#okna #czytelnia #pilkington #szklo #okno #okna i drzwi #Przeszklenia

Więcej tematów: