Schody prowadzące do domu powinny być solidnie wykonane i odporne na zmienne warunki pogodowe. Wytrzymałość to podstawa, jednak nie mniej ważny jest również aspekt dekoracyjny. Obie te funkcje łączą w sobie rozwiązania z betonu.
Fot. PolbrukFot. Polbruk
Fot. PolbrukFot. Polbruk
Fot. Polbruk
Solidne podstawy
Jakość zastosowanych komponentów, spełnienie najwyższych norm produkcji oraz zastosowanie najwyższej technologii to czynniki mające decydujący wpływ na jakość i wytrzymałość kostki brukowej oraz elementów małej architektury. - Materiały, z których zostaną wykonane schody mogą mieć dowolny kształt, fakturę czy krawędzie, jednak w długofalowej perspektywie najważniejsze jest to, aby wziąć pod uwagę aspekt techniczny oraz to przez kogo i z jakich komponentów został wykonany dany produkt – mówi Karol Umiński, kontroler ds. jakość w firmie Polbruk.Fot. PolbrukFot. Polbruk
Mocny filar
Schody powinny nie tylko ładnie wyglądać, ale też tworzyć stabilną i bezpieczną konstrukcję. Aby ta mogła nam służyć latami, do pracy trzeba się dobrze przygotować – przed ułożeniem stopni sprawdzić grunt, a także – w celu uniknięcia przycinania produktów – właściwie ocenić wysokość od ziemi do drzwi. Prace rozpoczynamy od osadzenia elementów brzegowych (np. palisad, obrzeży) – najlepiej robić to na suchym lub półsuchym betonie, a następnie przystępujemy do układania kostki brukowej.Fot. Polbruk
Ciekawe kształty
Dzięki różnorodności kształtów dostępnych na rynku z powodzeniem ułożymy taki wzór, na jakim nam zależy. Niektóre elementy pozwalają m.in. na układanie łuków i półkoli. Problemem nie jest także tworzenie aranżacji w połączeniu z zabudową roślinności. Do tego celu przydadzą się wszelkiego rodzaju palisady o wysokości ok. 100 – 120 cm oraz stopnie schodowe i murki.REKLAMA:
Ostatnie szlify
Ostatnim obowiązkowym elementem układanki jest fugowanie. Spoiny między elementami powinny zostać wypełnione dobrze oczyszczonym piaskiem płukanym, co zapobiegnie zarastaniu fug. Na koniec nawierzchnię należy zasypać parę razy piaskiem, zamieść go, po czym całość polać wodą. Na małych powierzchniach nie należy używać zagęszczarek, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia kostki.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Polbruk