Dobry mikroklimat w klubie fitness – jak go zapewnić?

Podziel się:
Moda na aktywny styl życia sprawia, że przybywa zarówno klubów fitness, jak i stałych w nich bywalców. Dla Klientów poza atrakcyjnością zajęć i jakością dostępnego sprzętu coraz większe znaczenie ma również sam komfort treningu. Aby zapewnić optymalne warunki do ćwiczeń, niezbędna jest sprawna wentylacja i klimatyzacja.

fot. CentroClimafot. CentroClima
Jakość powietrza w fitness klubie jest jednym z priorytetów dla każdego właściciela. Systemy wentylacji i klimatyzacji o właściwie dobranych parametrach pozwolą stworzyć odpowiedni mikroklimat. Ostatecznie mogą też przełożyć się na liczbę osób odwiedzających dane studio. Co ważne, poza komfortem klientów na uwadze trzeba mieć też przepisy prawne dotyczące dostosowania obiektów sportowych do użytku.

Komfort treningu a zanieczyszczenia

Rozporządzenia Ministra Infrastruktury wskazują, że w każdym pomieszczeniu przeznaczonym do grupowych ćwiczeń fizycznych musi znajdować się klimatyzacja lub wentylacja mechaniczna o wydajności co najmniej 50m3/h na osobę. W odniesieniu do siłowni wartość ta wzrasta do 100 m3/h. Takie parametry nie są przypadkowe. W salach treningowych powietrze jest bardziej narażone na zanieczyszczenia niż w innych zamkniętych pomieszczeniach. Ma to związek z tym, że zanieczyszczenia pochodzą nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim od osób ćwiczących w środku (wydzielają się z dróg oddechowych i pocącej się skóry). Brak sprawnej filtracji powietrza powoduje, że oddycha się powietrzem bogatym nie tylko w nieprzyjemne zapachy, ale też wilgoć i dwutlenek węgla. W takich warunkach nie może być mowy o komfortowym treningu ani samopoczuciu.
REKLAMA:

Przy wyborze systemu wentylacji i klimatyzacji warto wziąć pod uwagę jeszcze inne czynniki. Kluby fitness często łączą w sobie pomieszczenia o odrębnych funkcjach, a przez to zmiennych warunkach. Strefy takie, jak sauny, siłownie, sale do treningów body&mind (jak joga lub pilates), indoor cyclingu czy zajęć aerobowych dla większej liczby osób wymagają innej temperatury i ilości świeżego powietrza z uwagi na zróżnicowaną intensywność ćwiczeń. Projektując wentylację i klimatyzację w klubie fitness, specjaliści zawsze zwracają uwagę na te parametry oraz zmienną ilość powietrza (w przeliczeniu na jedną osobę), które trzeba poddać obróbce. – Różnice w dopasowaniu klimatyzacji dla obiektów sportowych wiążą się też z inną strukturą zysków ciepła i wydatków energetycznych. Dla porównania – w pracy siedzącej średnio przypada 80 W na jedną osobę, która ćwicząc energicznie wygeneruje już 300 W. Podobnie jest z wilgocią. Warto pamiętać, że klimatyzacja sporą część swojej mocy zużywa na wykroplenie produkowanej wilgoci z powietrza. Stąd w klubach fitness instaluje się urządzenia o większej mocy, a przez to wydajności – podkreśla Dawid Kozyra z firmy CentroClima specjalizującej się w instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Jak poprawić jakość powietrza w fitness klubie?

Najprostszym rozwiązaniem dla poprawy jakości powietrza w fitness klubie są klimatyzatory przenośne. Urządzenia te spełnią swoją rolę w niewielkich klubach i mogą służyć jako rozwiązanie tymczasowe. Stałą wymianę powietrza zapewni dopiero wentylacja mechaniczna. Większa ilość powietrza, które musi zostać poddane obróbce w kilku salach naraz, wymaga montażu sprawnej wentylacji mechanicznej o odpowiednio dobranym strumieniu powietrza. Przy takim projekcie kluczowe znaczenie ma wysokość obiektu, kubatura, wygrodzenie i gęstość zaludnienia, która w przypadku salonów fitness jest zmienna. – O ile sam system wentylacyjny działa podobnie jak np. w budynkach biurowych i zwykle stosuje się te same urządzenia, to sposób rozprowadzania powietrza jest już inny. Powietrze nawiewane jest filtrowane, co pozwala skutecznie usunąć zanieczyszczenia stałe występujące w powietrzu zewnętrznym – wyjaśnia Dawid Kozyra.

W przypadku nowo powstających klubów fitness instalacja klimatyzacji jest już praktycznie obowiązkiem. Montaż tzw. klimatyzacji komfortu pozwala utrzymać w pomieszczeniu właściwy mikroklimat. Zaletą tego rozwiązania jest m.in. łatwa sterowalność całego układu, która szybko pozwala zoptymalizować temperaturę w całym obiekcie lub jego poszczególnych strefach. Mając stały nadzór nad panującymi w klubie warunkami, dowolnie zmienimy je w zależności od aktualnych potrzeb w różnych porach dnia.

Pamiętajmy o regularnej wymianie filtrów i konserwacji

Aby właściwie dbać o jakość powietrza w klubie fitness, niezbędne są regularne przeglądy instalacji. Dzięki nim utrzymamy urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne w czystości. – Od kondycji urządzeń zależy efektywność całego systemu, jak i koszty eksploatacyjne obiektu. Brudne filtry zwiększają pobór prądu przez silniki wentylatorów. Z kolei zabrudzone wymienniki ciepła jak nagrzewnice czy chłodnice obniżają jakość przekazywania ciepła. W ten sposób spada wydajność samych urządzeń, co przekłada się na nieprawidłową pracę klimatyzacji i większe zużycie prądu. Zamawiając usługę montażu klimatyzacji, upewnijmy się, czy wykonawca świadczy usługi serwisowe i jest zobowiązany do regularnych przeglądów zamontowanego systemu – wyjaśnia ekspert marki CentroClima.

W klubach fitness z uwagi na specyfikę obiektu urządzenia są mocno eksploatowane, jak i mocno zanieczyszczane, dlatego muszą być często poddawane przeglądowi i konserwacji. Aby zapewnić odwiedzającym komfort w trakcie ćwiczeń, warto zadbać o przemyślany projekt i dobór urządzeń, które będą działać bezawaryjnie w każdych warunkach. Nie chodzi wyłącznie o temperaturę, ale również o zapach, wilgotność i regulację przepływu powietrza. Wszystkie te czynniki przekładają się na pożądany mikroklimat we wnętrzu klubu fitness.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: CentroClima
#czytelnia #instalacje #Wentylacja i klimatyzacja #Instalacje - pozostałe

Więcej tematów: