Polacy coraz chętniej inwestują w apartamenty luksusowe

Podziel się:
Już 40% luksusowych apartamentów w Polsce kupowanych jest na cele inwestycyjne. To trend, który wzrasta zauważalnie od 2015 roku i z pewnością nie zwolni w kolejnych latach. Największy wpływ mają na to coraz zasobniejsze portfele Polaków oraz ciągle wzrastająca atrakcyjność turystyczna Polski – tłumaczy Steven Davis, wiceprezes spółki Portico Project Management.

Fot. PorticoFot. Portico
Mimo wysokiej ceny, luksusowe apartamenty powinny być traktowane jako opłacalna inwestycja. W stolicy mieszkania położone w dobrej lokalizacji i wartościowym budynku na przestrzeni 5 lat zyskują 50%, a po upływie 10 lat 100% wartości zakupu. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie nowych domów lub odrestaurowanych kamienic i dobrze zarządzanych wspólnot. Mieszkania w zaniedbanym budynku, nawet te położone w najlepszej lokalizacji, od wielu lat tracą na wartości. Wzrost wartości może zachęcać inwestorów w dłuższym horyzoncie czasowym. Ci, którzy będą spoglądać na comiesięczne wpływy również przekonają się, że nawet 50% obłożenie droższego apartamentu opłaca się bardziej niż wynajem długoterminowy mieszkania w zwykłym standardzie. Dodatkowo, jak podaje Puls Biznesu, do 2020 roku rynek nieruchomości luksusowych ma wzrosnąć o ponad 20% osiągając aż 1,5 mld złotych, co powinno zachęcać kolejnych inwestorów.

- Nie dziwi fakt, że w ostatnich latach luksusowe apartamenty są coraz bardziej popularne. Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości w Polsce sprawia, że oferta z segmentu premium jest o wiele szersza niż jeszcze 2-3 lata temu. Wiąże się to również ze zwiększającymi się potrzebami klientów – obecnie, aby apartament był uznany za naprawdę luksusowy musi wyróżniać się nie tylko wysokim standardem wykończenia, ale również niepowtarzalną lokalizacją czy atrakcyjną infrastrukturą – mówi Steven Davis, wiceprezes firmy Portico budującej apartamentowiec Portico Marina w Zegrzu.
REKLAMA:

Obecnie inwestorzy, którzy swoje oszczędności lokują w nieruchomości, coraz chętniej wybierają segment luksusowy, przede wszystkim ze względu na wygodę. Mimo, że na pierwszy rzut oka długoterminowy wynajem mieszkania wydaje się opcją bardziej komfortową, głównie ze względu na posiadanie stałych lokatorów, może wiązać się z również z problemami dla właściciela.
Z finansowego punktu widzenia wynajem krótkoterminowy apartamentów jest bardzo wygodny. Pieniądze za wynajem przelewane są w całości przed terminem wynajmu lub w dniu rozpoczęcia. Nie ma więc problemu z nieopłaconymi należnościami. Ogromnym ułatwieniem dla wynajmującego są również cały czas rozwijające się platformy internetowe pokroju Airbnb, które zapewniają nie tylko świetną reklamę i dostępność w skali globalnej, ale również pewność, że pieniądze za wynajem znajdą się na naszym koncie.

W skrajnych przypadkach wynajem długoterminowy może być również problematyczny ze względu na lokatorów, którzy nie chcą opuścić wynajmowanego lokalu. W tym przypadku właściciel musi postępować zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, co może znacznie wydłużyć czas odzyskania mieszkania.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Portico
#wiadomości #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: