Czym są i jak działają ciepłe parapety?

Podziel się:
Pojęcie „ciepłego parapetu” jest w polskiej budowlance nadal swego rodzaju nowością, choć sama koncepcja wcale świeża nie jest. Dopiero jednak niedawno opracowane zostały i technologie, i precyzyjne wytyczne dotyczące montażu ciepłych parapetów. Skąd pomysł na ciepły parapet?

Fot. EactiveFot. EactiveKiedy prowadzi się badania strat ciepła w budynkach, punktami newralgicznymi są otworzy okienne i drzwiowe. Zwykle jednak problem stwarzają nie same drzwi i okna (nie przy obecnych technologiach: kilkanaście komór i trzyszybowe okna zespolone skutecznie izolują), ale miejsca montażu wokół otworów.

Pod oknami, gdzie montowane są parapety, często powstają liniowe mostki termiczne – widać je dopiero przy bliższych oględzinach, a nie na ogólnych zdjęciach. Ciepły parametr to technologia, która ma ów mostek wyeliminować lub przynajmniej znacząco ograniczyć.

Ciepły parapet – co to jest?

Ciepły parapet to zbiorcza nazwa kilku technologii, które mają ten sam cel:

- przesunięcie poza ścianę linii przemarzania, czyli izotermy 0°C;
- usunięcie przed stal linii przemarzania (w klasycznej technologii ściana przemarza również po wewnętrznej stronie stali);
- poprawa izolacyjności termicznej w węzłach szyba-profil.

Najczęściej ciepłe parapety wykorzystują specjalne wsporniki liniowe montowane u dołu okna. To ich konstrukcja i właściwy montaż umożliwiają ograniczenie przenikania ciepła przez mur.

Czy ciepłe parapety są dobrą inwestycją?

Gdyby ocenić skuteczność ciepłego parapetu przez pryzmat jednego tylko okna, to na pewno nie będzie to wymierny zysk. Jednak biorąc pod uwagę, że obecnie systemy tego rodzaju można zastosować do praktycznie wszystkich – również niestandardowych – drzwi i okien, to korzyści są większe.
REKLAMA:

Ciepłe parapety to systemy produkowane z dość tanich materiałów, głównie polistyrenu o nośności nawet do 160 kg/m i taśmy rozprężnej. To prosta pod względem technicznym konstrukcja, która jednak musi być wykonana bardzo precyzyjnie i odpowiednio zamontowana. Stąd wynika cena ciepłego parapetu.

W perspektywie kilku lat zamiana tradycyjnego systemu montażu na ciepłe parapety może przynieść bardzo duże korzyści: nie tylko w formie bezpośrednich oszczędności, ale także jako wzrost komfortu termicznego w pomieszczeniach. Ciepłe parapety eliminują uczucie zimnych ścian i sprawiają, że wnętrza są znacznie bardziej przyjazne.

Gdzie kupić?

Systemy ciepłych parapetów stają się coraz popularniejsze i można je kupić już w wielu hurtowniach. Jedną z najbardziej znanych jest sklep.grupamagnum.eu, gdzie można kupić praktycznie wszystkie możliwe warianty systemu, w tym również pod niestandardową stolarkę.

forum.obud.pl
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Magnum
#okna #czytelnia #okna i drzwi #polecamy #pod okno #magnum #Parapety

Więcej tematów: