Jak chronić się przed smogiem w domu?

Podziel się:
Nadejście sezonu grzewczego w Polsce to nieuchronna zapowiedź alarmów smogowych. Ze szkodliwymi pyłami możemy jednak skutecznie rozprawić się w domu. Pomogą nam w tym zarówno oczyszczacze powietrza, jak i wentylacja z odzyskiem ciepła wyposażona w odpowiednie filtry.

Latem za złą jakość powietrza odpowiada przede wszystkim wzmożony ruch uliczny, a w okresie jesienno-zimowym ogrzewanie węglowe. Jednak smog to problem, który przez większą część roku pozostaje w ukryciu. Najbardziej widoczny i dokuczliwy staje się w sezonie grzewczym przy bezwietrznej i mglistej pogodzie. Wtedy uważniej wsłuchujemy się w medialne doniesienia o przekroczonych normach i obserwujemy wskaźniki czystości powietrza. Szkodliwe substancje atakują nas nie tylko na ulicy, ale przedostają się do domów i mieszkań przez kanały wentylacyjne, uchylone drzwi lub nieszczelne okna. Choć na smog na zewnątrz nie mamy większego wpływu, to o zdrowy mikroklimat we własnym domu możemy zadbać. Pomogą nam w tym dwa urządzenia – przenośny oczyszczacz powietrza albo system wentylacyjny oparty o rekuperator.

Fot. www.willsintegrated.comFot. www.willsintegrated.com


Powietrze w domu pod całodobową kontrolą oczyszczaczy

Oczyszczacze to nieduże, wolnostojące urządzenia na prąd, które stale monitorują jakość powietrza i filtrują je z zanieczyszczeń. Mogą stać w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu, np. w sypialni. Dzięki ich pracy pozbędziemy się nie tylko standardowych zanieczyszczeń jak kurz, roztocza, sierść, wirusy, bakterie czy alergeny, ale też pyły tworzące smog wraz z tlenkami azotu i siarki. Schemat działania urządzeń jest podobny – zassane brudne powietrze po przefiltrowaniu wraca do pomieszczenia czyste. Poszczególne modele różnią się specyfikacją i parametrami, czyli wydajnością, głośnością, opcją nawilżania czy jonizacji. Wybierając urządzenia do walki ze smogiem, warto bliżej przyjrzeć się filtrom oczyszczacza. Aby skutecznie usunąć wszystkie szkodliwe substancje, w tym pyły PM10 i PM2.5, konieczny będzie zaawansowany system filtracji z filtrem HEPA klasy minimum E10 oraz filtr z węglem aktywnym (w celu usunięcia zapachów).

– Decydując się na zakup urządzenia, powinniśmy raczej myśleć o tym w kategoriach długoterminowej inwestycji. Niestety, Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie. Szeregu czynników, które odpowiadają za ten stan, jak rosnąca liczba starych aut czy piece-kopciuchy, nie da się zneutralizować w kilka miesięcy. Ze względu na swoją skuteczność w walce ze smogiem oczyszczacze są więc coraz popularniejsze. Niewykluczone, że ich zakup stanie się dla nas koniecznością podobnie jak w Chinach, gdzie urządzenia te na stałe wpisały się w krajobraz mieszkań, biur, hoteli czy restauracji – mówi Dawid Kozyra z firmy CentroClima. Na rynku dostępnych jest wiele modeli oczyszczaczy w różnych przedziałach cenowych – za najtańsze egzemplarze zapłacimy minimum 500 zł, za te bardziej zaawansowane nawet 10 tys. złotych. Najdroższe urządzenia są jednak w stanie efektywnie pracować na powierzchni 100 mkw. – wystarczą do oczyszczenia całego domu.

Wentylacja domowa, dzięki której oddychamy czystym powietrzem

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zyskuje na popularności głównie ze względu na energooszczędność. Rekuperator ogrzewa nawiewane powietrze za pomocą ciepłego powietrza wyprowadzanego na zewnątrz bez mieszania się obu strumieni. Dzięki temu koszty ogrzewania budynku w skali roku mogą znacząco się zmniejszyć. Dodatkowo rozbudowane systemy filtracji oczyszczają nawiewane powietrze z zewnątrz, zanim przedostanie się do środka. – Ta cecha działania rekuperatorów pomoże nam skutecznie uchronić się przed smogiem, ale też innymi zanieczyszczeniami, pochodzącymi np. z kominków opalanych drewnem w sąsiedztwie. Instalacja tego rodzaju wentylacji spełni swoją rolę, jeśli w centrali zastosujemy co najmniej filtr klasy F7 o podwyższonej klasie filtracji. Jest on w stanie zatrzymać ok. 90% zanieczyszczeń z zewnątrz, w tym pyły zawieszone. Należy wówczas pamiętać o częstszej, comiesięcznej wymianie filtrów w miesiącach, kiedy smogu jest najwięcej. Samo rozwiązanie jest dedykowane nowoczesnemu budownictwu pasywnemu, ale instalacja jest możliwa również w starszych domach czy mieszkaniach wielorodzinnych, gdzie spadek kosztów ogrzewania będzie najbardziej odczuwalny. Koszt zakupu rekuperatora bez usługi montażu zaczyna się od 7-8 tys. złotych – mówi Dawid Kozyra z firmy CentroClima. Instalacja wentylacji z rekuperatorem zwalnia nas z obowiązku codziennego wietrzenia mieszkania także w te dni, w których normy nie są przekroczone.

Fot. www.willsintegrated.comFot. www.willsintegrated.com
Zarówno oczyszczacze powietrza, jak i rekuperatory polepszą jakość powietrza w każdym domu. Wybierając jeden z tych dwóch sposobów, uwolnimy się od szkodliwych substancji, przed którymi na zewnątrz chronią nas wyłącznie maski antysmogowe. Ze względu na cenę i dużą dostępność oczyszczacze powietrza są tańszym i szybszym rozwiązaniem. Instalacja wentylacji z rekuperatorem wiąże się z większymi kosztami, ale w przyszłości przełoży się też na energooszczędność budynku. Aby mieć pewność, że kupujemy lub wybieramy sprzęt dobrej jakości na lata, w obu przypadkach najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonych dostawców i firm wykonawczych.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: www.willsintegrated.com
#czytelnia #instalacje #Instalacje grzewcze

Więcej tematów: