Jednym z powodów, dla których decydujemy się na budowę domu, jest chęć mieszkania w bardziej komfortowych warunkach. Komfort w domu dla każdego oznacza coś innego – dla jednych będzie to nowoczesny wystrój i najnowsze rozwiązania technologiczne, dla innych większy metraż lub spokój i cisza. O komforcie warto jednak pomyśleć już na etapie budowy domu – rozwiązania budowlane, które wybierzemy budując lub remontując dom, mają istotny wpływ na naszą jakość życia przez długie lata. Jedną z kluczowych kwestii jest odpowiednia termoizolacja, której zalety odczuwa się na co dzień.

Z danych wynika, że problem niewystarczającej termoizolacji budynków obejmuje aż 70% jednorodzinnych domów mieszkalnych w Polsce. Brak kompleksowej termoizolacji może nieść za sobą przykre konsekwencje – wysokie koszty ogrzewania, wilgoć i zagrzybienie czy nieodpowiedni mikroklimat pomieszczeń, który będzie pogarszał nasze samopoczucie. Pierwszy kłopot to pieniądze. Na cele grzewcze średnio zużywane jest ok. 70% energii, a ogrzewanie może pochłaniać nawet 80% budżetu przeznaczonego na koszty eksploatacyjne w domu. – Dzięki zastosowaniu odpowiedniego materiału ocieplającego, takiego jak np. wełna skalna, możemy obniżyć zapotrzebowanie na energię w statystycznym domu jednorodzinnym nawet o 22%, co w konsekwencji przełoży się na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie, a także uchroni od wielu innych kłopotów związanych z późniejszym docieplaniem czy remontowaniem domu – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska.
Właściwa izolacja budynku to także pewność, że mieszkańcy domu będą cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Ocieplone ściany, poddasze i podłogi gwarantują właściwy mikroklimat pomieszczeń, brak przeciągów i chłodu. Materiał izolacyjny wysokiej jakości, taki jak trwała i niepalna wełna skalna, jest gwarancją, że nasz dom nie będzie zbytnio nagrzewał się latem i wyziębiał w sezonie jesienno-zimowym. Dzieki temu unikniemy uporczywych infekcji, suchości powietrza z powodu ciągłego dogrzewania pomieszczeń i nieprzyjemnego odczucia zimna. Duży problem to powodujący poważne schorzenia i wciąż powracający na ścianach grzyb, którego trudno się pozbyć nawet najsilniejszymi preparatami. Warto pamiętać, że nawet najmniejsze zagrzybienie wytwarza nieprzyjemny zapach i oddziałuje negatywnie na układ oddechowy. Może doprowadzić to do zmęczenia, bólów głowy i żołądka, podrażnienia oczu czy alergii lub astmy, a nawet do niewydolności nerek. Powodem powstawania zagrzybienia jest słaba termoizolacja domu – w sezonie jesienno-zimowym przedostająca się do murów woda zamarza, zwiększa swoją objętość i w konsekwencji doprowadza do rozsadzenia fundamentów czy ścian.
REKLAMA:

Choć dla wielu z nas komfort w domu ma wiele definicji, jedno jest pewne – najbardziej liczy się zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Warto zainwestować w dobrą jakość nie tylko wewnątrz domu, ale przede wszystkim w niezawodną termoizolację. Jej zalety będziemy odczuwać przez następne kilkadziesiąt lat zarówno w portfelu, jak i w codziennym życiu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ROCKWOOL