Mieszkania modułowe dla ofiar nawałnic

Podziel się:
W tym roku w Polsce aż kilkaset osób straciło dach nad głową z powodu gwałtownych nawałnic. Najbardziej poszkodowane zostały cztery województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, pomorskie oraz dolnośląskie. Porywisty wiatr zniszczył ogromne połacie lasów i uszkodził ponad 2 tysiące budynków mieszkalnych. Straty szacowane są naokoło ćwierć miliarda złotych.

Fot. TouaxFot. TouaxW wyniku kataklizmu poszkodowane rodziny z trzech gmin w województwie pomorskim — Brusy, Czarna Dąbrówka oraz Parchowo—otrzymały tymczasowe mieszkania. Projekt w 80 proc. został sfinansowany przez Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, a w 20 proc. przez każdą z gmin. Możliwość natychmiastowej pomocy osobom, które straciły dach nad głową, dało budownictwo modułowe, które praktycznie z dnia na dzień pozwoliło na zapewnienie tymczasowego lokalu mieszkalnego dla ofiar nawałnic.

—Mając świadomość tragedii oraz skali powstałych zniszczeń, dołożyliśmy wszelkich starań, aby poszkodowani dostali tymczasowe mieszkania jak najszybciej. Było to dla nas niezwykle ważne, ponieważ siedziba naszej spółki znajduje się w Gdańsku na Pomorzu, czyli w regionie szczególnie dotkniętym klęską żywiołową. Wspomnianej tragedii doświadczyli także nasi pracownicy i ich rodziny —mówi Jacek Staniszewski, dyrektor generalny Touax.
REKLAMA:

Każde mieszkanie dostarczone ofiarom nawałnic przez firmę Touax składa się z dwóch lub więcej modułów. Tym samym posiada metraż od około 30 do 60 m kw.Wielkość otrzymanego zastępczego lokalu mieszkalnego jest zależna od liczby członków poszkodowanej rodziny oraz jej potrzeb.
Decyzję o jego przyznaniu podejmuje konkretna gmina.

Takie zastępcze mieszkanie zwykle złożone jest z pokoju lub pokojów mieszkalnych oraz pomieszczenia sanitarnego z prysznicem, toaletą i umywalką.Dodatkowo istnieje również możliwość dostawienia aneksu kuchennego. Co ważne, aby mieszkańcy mogli swobodnie funkcjonować w lokalu zastępczym, jeden moduł zazwyczaj przeznaczony jest na dwie osoby.

Dla przykładu sześcioosobowa rodzina z gminy Parchowona początku otrzymała przestronne mieszkanie modułowe złożone z trzech kontenerów bez kuchni i łazienki – ponieważ te nie uległy zniszczeniu podczas nawałnicy. Jednak z uwagi na wygodę, a tym samym podniesienie komfortu życia użytkowników lokalu,ich tymczasowe mieszkanie zostanie niebawem rozbudowane o moduł sanitarny.Jak podkreśla ekspert Touaxa, z informacji jakie dochodzą do firmy, wynika, że rodzina z gminy Parchowo jest bardzo zadowolona ze swojego tymczasowego mieszkania modułowego.

W gminie Brusy z modułowych mieszkań tymczasowych korzysta natomiast aż pięć rodzin. Tym samym, dzięki kontenerowemu budownictwu modułowemu aż 20 osób — zarówno dorosłych, jak i dzieci — otrzymało tymczasowy dach nad głową.

Okres użytkowania budynków zastępczych uzależniony jest od pogody oraz od tego, kiedy rodzinom uda się wyremontować zniszczone podczas nawałnicy domy.W lokalach zastępczych zostaną one na pewno do końca tego roku. Jednak okres najmu w każdej chwili może zostać przedłużony.
Warto podkreślić, że modułowe budynki mieszkalne zostały postawione na terenie gospodarstw, obok zabudowań należących do poszkodowanych rodzin.To daje im szansę na normalne życie i funkcjonowanie.

— Dostarczanie potrzebującym kontenerów mieszkalnych, to działanie, które niesie pomoc ludziom. W biznesie nie wszystkie decyzje muszą się zawsze przekładać na zyski. Są bowiem takie sytuacje, w których nie podejmujemy biznesowych kalkulacji.To co spotkało mieszkańców Pomorza jak najbardziej możemy nazwać mianem tragedii— podsumowuje Jacek Staniszewski.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Touax
#wiadomości #eko #Domowe finanse

Więcej tematów: