Jak mądrze zaplanować budowę lub remont schodów?

Podziel się:
W każdym piętrowym domu jednorodzinnym schody stanowią jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych. Muszą być trwałe, bezpieczne w użytkowaniu i pasować do stylu wnętrza. Na etapie projektowania należy dokładnie zastanowić się nad rozmieszczeniem schodów. Źle wykonane obliczenia lub nieprzemyślane decyzje mogą skutkować wieloma późniejszymi utrudnieniami. Co warto wiedzieć o schodach zanim przystąpimy do działania?

Fot. DasagFot. Dasag

Typy schodów wewnętrznych

W zależności od tego, jaką dysponujemy powierzchnią możemy zastosować różne rodzaje schodów. Najczęściej spotykane w polskich domach są schody jedno- lub dwubiegowe. Ich popularność bierze się z tego, że zajmują stosunkowo niewiele miejsca i są proste oraz niedrogie w wykonaniu. Jednak typów pionowych ciągów komunikacyjnych jest znacznie więcej. Na dużych, otwartych przestrzeniach, gdzie schody mogą być dominantą i mają za zadanie przykuwać uwagę – warto wybrać typ wachlarzowy lub zabiegowy, w których stopnie ułożone są po łuku. To bardzo efektowny rozwiązanie. Z kolei w małych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się schody kręcone.

Fot. DasagFot. Dasag

Konstrukcja i materiał

Kiedy zdecydujemy już, jakie schody pasować będą do naszego wnętrza, warto zastanowić się nad ich konstrukcją i materiałem. Jeśli zależy nam na trwałości i łatwej renowacji – warto wybrać schody betonowe. – mówi Andrzej Chłopek, ekspert marki Probet-Dasag – To materiał o bardzo dobrych parametrach technicznych. Produkowane przez nas stopnie i okładziny schodów odznaczają się wysoką wytrzymałością na zginanie, plasującą się na poziomie 6,0 MPa oraz bardzo dobrą odpornością na ścieranie. Ponadto wykorzystanie tego materiału daje dużą swobodę projektu.

Fot. DasagFot. Dasag
Schody mogą mieć zarówno zwartą bryłę, lub formę bardziej ażurową. Wszystko zależy zastosowanego rodzaju stopni. Najbardziej klasyczne i jednocześnie najbardziej masywne są stopnie blokowe oraz stopnie klinowe. Posiadają one bardzo wysokie parametry wytrzymałościowe i mogą być stosowane jako elementy nośne. Nieco lżejszą konstrukcję uzyskamy przy wykorzystaniu stopni dwuelementowych, składających się z nastopnicy i podstopnicy. Dzięki wysunięciu nastopnicy przed krawędź stopnia uzyskuje się dodatkową powierzchnię użytkową. Nowoczesną i niezwykle lekką konstrukcję posiadają natomiast schody samonośne podparte na belce nośnej.

Fot. DasagFot. Dasag

Okładziny schodowe

Schody wymagają odpowiedniej oprawy. Okładzina to nie tylko element dekoracyjny i wykończeniowy, ale przede wszystkim ochrona naszych schodów przed skutkami użytkowania. Schody wewnętrze oraz okładziny kątowe od Probet-Dasag mogą zostać wykonane w różnych technologiach uszlachetniania powierzchni. Technologia BELLO, czyli szlifowanie, uwydatnia piękno kruszyw z kamienia naturalnego zastosowanych w procesie produkcji schodów wewnętrznych.

Natomiast technologia PRATO, czyli piaskowanie, nadaje szorstkości powierzchni stopni i zapewnia ich wysoką antypoślizgowość. – Do wszystkich schodów naszej produkcji oferujemy dodatkowo gumowe wkładki narożne albo jedno- lub dwurzędowe, które zabezpieczą użytkowników przed ewentualnym poślizgnięciem. – dodaje Andrzej Chłopek.
REKLAMA:

Odpowiadający naszym gustom i stylowi domu projekt schodów, zrealizowany z trwałych i bezpiecznych dla naszej rodziny materiałów, to gwarancja satysfakcji na długie lata. Warto więc w przemyślany i niespieszny sposób, posiłkując się wiedzą ekspertów, podejść do tego przedsięwzięcia, aby uniknąć niepotrzebnych błędów.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dasag
#czytelnia #schody #wnetrza #w wewnatrz_bud

Więcej tematów: