Do najczęściej używanych paliw stałych zalicza się oczywiście węgiel i gaz. Ten pierwszy swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niskiej cenie. Warto wiedzieć jakie zalety i wady mają poszczególne materiały, by móc zdecydować o najlepszej formie ogrzewania budynku.
Fot. pixabay.com
Węgiel drzewny
Nie da się ukryć, że najczęściej używanym materiałem do ogrzewania budynków jest węgiel drzewny. Niestety ma on wiele wad. Przede wszystkim, podczas spalania do atmosfery przedostaje się CO2, co negatywnie wpływa na kondycję środowiska. Poza tym, węgiel jest surowcem nieodnawialnym, a jego złoża coraz bardziej się kurczą. Może to skutkować zrostem cen za paliwo stałe. Węgiel drzewny jest uważany za tani materiał grzewczy, ale trzeba pamiętać, że stare modele kotłów są mniej wydajne niż te nowoczesne. Piece mające 15-20 lat spalają 50-60% materiału, przez co koszt ogrzewania budynku rośnie. Kotły nowej generacji mogą spalić nawet 80-90% węgla. Wadą tego surowca jest również to, że użytkownik musi czyścić piec po każdym użyciu. Po spaleniu zawartości w kotle pozostaje znacząca ilość popiołu. Najczęściej używa się węgla drzewnego, ale popularne są również różne odmiany węgla brunatnego i kamiennego jak np. eko-groszek. W celu ogrzania domu jednorodzinnego zużywa się około 3 ton materiału, w jednym sezonie.Gaz ziemny i płynny
Ogrzewanie gazowe jest wygodne szczególnie dla osób, których mieszkanie znajduje się nieopodal elektrociepłowni. Warunkiem koniecznym dla możliwości korzystania z tego rodzaju ogrzewania jest właśnie połączenie z najbliższą siecią. Gaz jest droższym paliwem niż węgiel, ale używanie go jest bardzo komfortowe. Zainteresowani korzystaniem z gazu płynnego są zobligowani do zainstalowania obok budynku specjalnego zbiornika na gaz. Montażem takich bojlerów zajmują się profesjonalne przedsiębiorstwa jak np.: http://tezet.pl/. Żeby ogrzać parterowy dom jednorodzinny, trzeba zakupić zbiornik o pojemności 2700l. Zaletą korzystania z ogrzewania gazowego jest to, że po jednorazowym ustawieniu bojlera nie trzeba go dodatkowo doglądać, ani czyścić. Jest to urządzenie bezobsługowe, dzięki czemu można bez obaw pozostawić dom bez nadzoru.REKLAMA:
Drewno i brykiet
W dobie eko trendu wzrasta popularność alternatywnych paliw, przyjaznych środowisku. Mowa tutaj o drewnie, które jest surowcem odnawialnym i bardzo wydajnym. Spala się ono niemal całkowicie. Trzeba jedynie pamiętać, że niezbędne jest jego składowanie. Nie można używać mokrego, świeżego drewna, bo nie pali się ono dobrze. Najlepiej jeśli opał leżakuje około dwóch lat. Zamiennikiem dla drewna jest brykiet czyli sprasowane trociny. Żeby ogrzać dom o powierzchni 100m2 niezbędne jest około 4-5 ton tego materiału. Oczywiście, podobnie jak w przypadku węgla należy samodzielnie uzupełniać zapasy opału. Nie mniej jednak, coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju paliwo stałe.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera