Co wyróżnia i jakie są zalety powietrznych pomp ciepła?

Podziel się:
Powietrzne pompy ciepła zajmują dominującą pozycję na europejskim rynku pomp ciepła. W Niemczech stanowią już 70% wszystkich tego typu urządzeń, w Polsce natomiast 40% ze znaczącą tendencją wzrostową. Na intensywny rozwój produkcji mają wpływ nowe technologie, dzięki którym znacząco wzrasta efektywność pomp.

Fot. Saunier DuvalFot. Saunier Duval
W ostatnich latach dwukrotnie zwiększyła się liczba modeli powietrznych pomp ciepła dostępnych na rynku. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w zeszłym roku w Polsce rynek powietrznych pomp ciepła wzrósł o 55%. Ich popularność wynika z ceny niższej niż w przypadku innych rodzajów pomp ciepła i łatwości montażu – powietrzne pompy nie wymagają prac ziemnych. Na wzrost sprzedaży pomp wpływają też coraz nowocześniejsze technologie stosowane w ich produkcji.

Efektywne działanie

Powietrzne pompy ciepła są coraz bardziej wydajne. W ciągu kilkunastu ostatnich lat w urządzeniach znacząco wzrósł współczynnik efektywności COP. W nowej pompie marki Saunier Duval GeniaAir Split może on wynosić nawet 5,0.
REKLAMA:

Coraz bardziej wzrasta zainteresowanie powietrznymi pompami ciepła o mniejszej mocy grzewczej. Budynki są coraz bardziej energooszczędne, a systemy grzewcze działają w układzie hybrydowym – pompy ciepła są wspierane pracą drugiego urządzenia, np. kotła kondensacyjnego i nie potrzebują tak dużej mocy grzewczej.

Cicha praca

Dzięki rozwojowi technologii, możliwa jest produkcja coraz cichszych urządzeń. Pompa w trybie cichym w odległości 3 m emituje dźwięk na poziomie 32 dB – cichszym niż naturalne szmery w domu. Tak nieinwazyjna emisja dźwięku pozwala na instalację pompy nawet w domu stojącym w gęsto zabudowanym terenie.

Aby przekonać się jak cicho pracuje pompa, warto odwiedzić soundbox stworzony przez firmę – narzędzie pozwala na sprawdzenie poziomu dźwięku pompy z różnej odległości, a także na zewnątrz i wewnątrz domu.

Elastyczne działanie

Powietrzne pompy ciepła to odpowiedź na potrzeby tych inwestorów, którzy wymagają elastyczności w budowie systemu grzewczego. To dobre rozwiązanie w przypadku modernizacji ogrzewania – powietrzna pompa ciepła może stanowić wsparcie dla już zainstalowanych urządzeń grzewczych.

Pompa umożliwia zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie budynku oraz podgrzewanie wody użytkowej. Jeśli zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest większe niż 188 litrów (taka ilość pokrywa potrzeby czteroosobowej rodziny), istnieje możliwość zamontowania stacji hydraulicznej z wolnostojącym zasobnikiem zamiast centrali grzewczej. Pompa tego typu nadaje się do ogrzania zarówno małych budynków, jak i dużych domów jedno i dwurodzinnych.

Niższe koszty eksploatacji

Podczas projektowania pompy, eksperci marki oprócz efektywności i elastyczności, skupili się na opłacalności działania urządzenia w kilku aspektach. Wyższa klasa efektywności energetycznej A++ pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji.

Dzięki kompaktowym rozmiarom centrali grzewczej (jest wielkości standardowej lodówki), inwestor może oszczędzić na budowie kotłowni i komina, które nie są potrzebne w działaniu powietrznej pompy ciepła. Każde z urządzeń przed wysyłką do klienta jest testowane i posiada 5 lat gwarancji.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Saunier Duval
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #pompa_ciepla #Pompy ciepła

Więcej tematów: