Smart office, czyli inteligentne biuro

Podziel się:
To idea, która staje się coraz bardziej popularna. W projektach nowoczesnych biurowców pojawiają się innowacyjne rozwiązania. Jak pokazują badania mają one duży wpływ na efektywność pracy.

Fot. GU PolskaFot. GU Polska
Cechy inteligentnego budynku to coraz częściej kluczowy czynnik decydujący o wyborze lokalizacji biura, szczególnie w przypadku dużych firm zatrudniających sporą liczbę pracowników. Badania wyraźne pokazują, że istotny jest nie tylko design, ale też cechy świadczące o jego funkcjonalności.

Fot. GU PolskaFot. GU Polska

Budynek pomaga w pracy

Jakie będą biurowce przyszłości? Ekologiczne i inteligentne. Coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo środowiska pracy – biuro powinno być ergonomiczne, komfortowe i zdrowe. Już od kilku lat mówi się o tzw. syndromie chorego budynku, który wpływa nie tylko na stan pracowników, ale również kondycję finansową firmy. Zarządzanie poprzez aranżację biura staje się coraz bardziej popularne. Eksperci są jednomyślni – miejsce pracy ma znaczenie, a stworzenie odpowiednich warunków dla pracowników znacznie zwiększa ich efektywność. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne technologie poprawiają komfort pracy. – W nowoczesnych biurowcach coraz częściej wykorzystuje się zaawansowane technologicznie rozwiązania, takie jak elektroniczne systemy klucza, dzięki którym pokoje pracowników otwierane są za pomocą klucza, breloka lub karty, a pomieszczenia z ograniczonym dostępem mogą zostać wyposażone w biometryczną kontrolę dostępu z czytnikiem linii papilarnych czy klawiaturą kodową – tłumaczy Szymon Krauze z GU Polska, producenta branży techniki okiennej i drzwiowej. Co ciekawe, biometryczna kontrola dostępu może zostać połączona z możliwością rejestracji czasu pracy poszczególnych pracowników.

Fot. GU PolskaFot. GU Polska

Dobry klimat w biurze

Niezwykle istotnym elementem nowoczesnego biura są systemy dbające o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w budynku, czy nawet stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. – Doskonałym rozwiązaniem jest montaż siłowników okiennych, które mogą zostać zintegrowane z centralą pogodową. W momencie, w którym należy np. przewietrzyć budynek możemy otworzyć wybrane okna za pomocą telefonu komórkowego. Tego typu centrale automatycznie zamykają również okna w razie deszczu lub wiatru – mówi Szymon Krauze Systemy zarządzania budynkiem (tzw. BMS) są bardzo istotne również w kontekście oszczędzania energii. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) „Digitalization and Energy 2017”, do 2040 roku zakłada się podwojenie zużycia energii w sektorze budownictwa. W tak długiej perspektywie czasu rozwój technologii cyfrowych w budynkach przyczyniłby się do ok. 10% oszczędności. To obecnie priorytet na rynku budownictwa, który coraz ściślej łączy się z sektorem nowych technologii.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: GU Polska
#czytelnia #technologie #wnetrza #okna i drzwi #biuro #Miejsce pracy #Klamki, zamki, akcesoria

Więcej tematów: