Krótkoterminowe prognozy dla przemysłu maszynowego są dobre - wynika z najnowszego raportu z cyklu Market Monitor opublikowanego przez firmę Atradius. Producenci maszyn zyskują dzięki zwiększonym inwestycjom zwłaszcza w sektorze górniczym, a kluczowy dla branży popyt w budowlance jest stabilny na wielu rynkach. Analitycy zwracają uwagę na problemy w Polsce w przypadku maszyn rolnicze i dobrą sytuację, podobnie jak w większości krajów omówionych w raporcie, w sektorze górniczym.
Analitycy zwracają uwagę, że przedsiębiorstwa z sektora maszyn na całym świecie związanych z sektorem ropy i gazu w dalszym ciągu odczuwają spowolnienie wzrostu inwestycji w przemyśle energetycznym. Ponadto jako przemysł cykliczny i kapitałochłonny, sektor maszyn jest bardzo wrażliwy na zmiany priorytetów i zachowania klientów końcowych. Negatywny wpływ na branżę ma geopolityczna niepewność oraz niestabilność światowych warunków gospodarczych, w tym zagrożenie rosnącym protekcjonizmem i barierami w handlu międzynarodowym.
Rozwój nowych technologii napędza globalny przemysł maszynowo-inżynieryjny, ale istnieją również wyzwania z tym związane, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw, które nie mają zasobów na badania i rozwój. Nowoczesne technologie produkcji, takie jak druk 3D, są coraz częściej stosowane w komercyjnych środowiskach inżynieryjnych, postępuje również robotyka i automatyzacja zakładów. Coraz większy wpływ na branżę ma również popularyzacja tzw. internetu rzeczy (ang. IoT), który rozszerza funkcjonalność maszyn dla finalnych odbiorców.
W raporcie wskazano, że rozwój infrastruktury w Chinach, będący kluczową siłą napędową chińskiego segmentu maszynowego związanego z budownictwem, może zostać negatywnie dotknięty przez ściślejszy nadzór nad projektami partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Ponadto trwający spór o handel chińsko-amerykański zwiększył niepewność gospodarczą. Dostawy chińskich maszyn do USA wyniosły w 2017 r. 110 mld USD (93 mld EUR), co stanowi 27 proc. całkowitego chińskiego eksportu maszyn. Jednak bezpośredni wpływ amerykańskich karnych ceł na branżę w Chinach powinien być ograniczony, ponieważ wielkość wywozu do Stanów Zjednoczonych stanowi zaledwie 3 proc. całkowitego eksportu chińskich maszyn. Mimo to może dojść do dalszej eskalacji sporu handlowego.
- Sektor maszynowy w Polsce, poza rolnictwem, jest w dobrej kondycji, nadal występują dość wysokie marże. Gros całego sektora stanowią podmioty z obszaru małych i średnich, które osiągają bardzo dobre wyniki finansowe mają bardzo stabilną strukturę bilansu oraz dość niski poziom zadłużenia. Jednym z największych zmartwień przedsiębiorców jest problem sukcesji. W przypadku braku spadkobierców, nie ma zbyt wielu opcji, ponieważ fundusze „private equity” nie są zainteresowane sektorem, a przejęcia wewnątrz branż nie zdarzają się za często z uwagi na skalę i możliwości inwestycyjne takich firm – podsumowuje Arkadiusz Taraszkiewicz, regionalny dyrektor ds. oceny ryzyka w Atradius.
Rozwój nowych technologii napędza globalny przemysł maszynowo-inżynieryjny, ale istnieją również wyzwania z tym związane, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw, które nie mają zasobów na badania i rozwój. Nowoczesne technologie produkcji, takie jak druk 3D, są coraz częściej stosowane w komercyjnych środowiskach inżynieryjnych, postępuje również robotyka i automatyzacja zakładów. Coraz większy wpływ na branżę ma również popularyzacja tzw. internetu rzeczy (ang. IoT), który rozszerza funkcjonalność maszyn dla finalnych odbiorców.
REKLAMA:
Rozwój w Chinach, ale i nadchodzące wyzwania
W ubiegłym roku systematycznie rozwijał się sektor maszyn w Chinach. Napędzany był w dużej mierze przez przyspieszoną modernizację przemysłu i wzrost gospodarczy. Przychody sektora w 2017 roku wzrosły o 9,5 proc. względem 2016 r. W tym roku nastąpiła kontynuacja wzrostu produkcji i przychodów, choć w wolniejszym tempie. Ponad 70 proc. głównych podsektorów odnotowało wzrost produkcji w 2017 r., w szczególności produkty związane z rozwojem infrastruktury w Chinach (np. produkcja koparek wzrosła o 70 proc. w miarę przyspieszenia urbanizacji), rynku konsumenckiego i usług logistycznych.W raporcie wskazano, że rozwój infrastruktury w Chinach, będący kluczową siłą napędową chińskiego segmentu maszynowego związanego z budownictwem, może zostać negatywnie dotknięty przez ściślejszy nadzór nad projektami partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Ponadto trwający spór o handel chińsko-amerykański zwiększył niepewność gospodarczą. Dostawy chińskich maszyn do USA wyniosły w 2017 r. 110 mld USD (93 mld EUR), co stanowi 27 proc. całkowitego chińskiego eksportu maszyn. Jednak bezpośredni wpływ amerykańskich karnych ceł na branżę w Chinach powinien być ograniczony, ponieważ wielkość wywozu do Stanów Zjednoczonych stanowi zaledwie 3 proc. całkowitego eksportu chińskich maszyn. Mimo to może dojść do dalszej eskalacji sporu handlowego.
Polska – problemy z maszynami rolniczymi i wyzwanie dla sektorze górniczego
Analitycy wskazują, że sytuacja w polskim przemyśle maszynowym w sektorze rolniczym nie wygląda za dobrze - rejestracje ciągników spadły o 39 proc. rok do roku. Również liczba rejestracji przyczep rolniczych spadła o 10 proc. rok do roku. Na taki stan rzeczy może mieć wpływ nasycenie rynku oraz terminarz naborów do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich („Modernizacja Gospodarstw Rolnych”). Przemysł maszyn górniczych jest w lepszej sytuacji. Inwestycje firm wydobywczych, zarówno w Polsce, jak i na świecie, wzrastają w związku ze wzrostem cen węgla. Pomimo stopniowego odchodzenia od czarnego paliwa w Europie, polskie firmy starają się kierować swoją sprzedaż na rynki rozwijające się, gdzie wydobycie i wykorzystanie węgla nadal jest rozwijane. Dla takich rynków polskie maszyny prezentują bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Najwięksi producenci planują ekspansję zagraniczną, co może wpływać negatywnie na osiągane marże.Według danych następuje wzrost
Wg wrześniowych danych GUS-u, wartość produkcji sprzedanej przemysłu wzrosła o ponad 11 proc., porównując do analogicznego okresu z roku poprzedniego i wyniosła prawie 36 mld złotych. W skali kraju, średnie zatrudnienie wzrosło o 5 proc. (do 124 tys. osób z 118 tys. osób). Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło z 4716 zł do 5044 zł (wzrost o prawie 7 proc.), co jest bliskie z ogólnemu trendowi wzrostu płac w gospodarce.- Sektor maszynowy w Polsce, poza rolnictwem, jest w dobrej kondycji, nadal występują dość wysokie marże. Gros całego sektora stanowią podmioty z obszaru małych i średnich, które osiągają bardzo dobre wyniki finansowe mają bardzo stabilną strukturę bilansu oraz dość niski poziom zadłużenia. Jednym z największych zmartwień przedsiębiorców jest problem sukcesji. W przypadku braku spadkobierców, nie ma zbyt wielu opcji, ponieważ fundusze „private equity” nie są zainteresowane sektorem, a przejęcia wewnątrz branż nie zdarzają się za często z uwagi na skalę i możliwości inwestycyjne takich firm – podsumowuje Arkadiusz Taraszkiewicz, regionalny dyrektor ds. oceny ryzyka w Atradius.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Atradius