O czym warto pamiętać podczas renowacji balkonu?

Podziel się:
Prace renowacyjne najczęściej kojarzone są z wymianą lub remontem elewacji, dachu czy okien. Rzadko w tych planach uwzględniamy balkon. Warto jednak pamiętać o tym, że budynki z prawidłowo odrestaurowanymi balkonami oferują wyższy komfort mieszkania i lepszą jakość życia. Nieprawidłowa konstrukcja balkonu może mieć w późniejszym czasie poważne konsekwencje, ponieważ połączenie balkon-ściana jest miejscem, które generuje największe straty cieplne i drogie szkody budowlane.

Fot. SchöckFot. Schöck
Wiele starszych obiektów nie spełnia wymogów zawartych w przepisach, nie gwarantując tym samym należytego komfortu użytkowania. - Przy prowadzeniu prac remontowych rozważane są zazwyczaj w pierwszej kolejności kwestie energetyczne. I to słusznie, gdyż wiele starszych budynków nie spełnia już wymogów zawartych w przepisach czy też wymagań co do komfortu, jakie dziś mamy wobec nowoczesnego mieszkania. Ważne jest jednak, by budynek był remontowany w całości. Jeżeli ktoś na przykład nie uwzględni mostku cieplnego przy balkonie ten nie tylko akceptuje wysokie straty energetyczne, lecz także podejmuje wysokie ryzyko związane z powstaniem możliwych szkód budowlanych. - mówi Maciej Kowalczyk, ekspert z firmy Schöck.

Uważaj na mostki cieplne!

Im lepszą izolację posiada bryła budynku, tym silniejsze oddziaływanie mają mostki cieplne np. występujące w miejscu łączenia bryły budynku z balkonem. Zostaje zachwiany stan równowagi pomiędzy temperaturą na powierzchni ściany a wilgotnością powietrza w pomieszczaniu. Efektem jest zwiększone ryzyko wykroplenia pary wodnej i tworzenie się pleśni na ścianach. Pojawiają się także szkody budowlane.

- Inwestycje w remonty energetyczne opłacają się tylko wówczas, gdy są zaplanowane kompleksowo. Gdy podczas takich prac nie uwzględni się balkonów to pozostaje mostek cieplny, a ze względu na jego istnienie należy liczyć się ze znacznymi stratami energii. – mówi Maciej Kowalczyk, ekspert z firmy Schöck.

Fot. SchöckFot. Schöck

R jak remont

Niezależnie od tego, czy stoimy przed zadaniem polegającym na remoncie istniejącego budynku z balkonem, czy też chcemy zamocować nowy balkon do istniejącego już obiektu: dzięki Schöck Isokorb® R mamy pod ręką w każdym momencie pewne i korzystne cenowo rozwiązanie. Jjako nośny element izolacji cieplnej daje projektantom i architektom nieograniczoną swobodę. Element ten daje możliwość wykonania wspornikowych oraz podpartych konstrukcji balkonowych.

Nośny element izolacji termicznej umożliwia projektantowi w trakcie remontu zachowanie tego samego wysokiego standardu izolacji cieplnej oraz daje mu pewność, że nie dojdzie do powstawania szkód budowlanych. Sprawdzona technologia świetnie się sprawdza zarówno podczas prac remontowych w starych obiektach z balkonami, jak i przy wykonywaniu nowych konstrukcji balkonowych. Stanowi optymalne rozwiązanie dla obu przypadków. Połączenia balkonów dokonywane przy użyciu elementów posiadają certyfikat Instytutu Passivhaus.

Jak dobrać odpowiedni łącznik Isokorb®? Warto skorzystać z pomocy nowego oprogramowania do łatwego i szybkiego wymiarowania termicznie izolowanych połączeń balkonowych przy użyciu łączników , które pomoże w optymalnym dobraniu elementu. Następnie, w przypadku remontu, należy odciąć istniejący balkon. Elementy termoizolacyjne są proste w montażu. Wystarczy nawiercić otwory i umieścić je we właściwych miejscach. Na koniec pozostaje tylko dołączenie nowego balkonu.
REKLAMA:

Remont balkonu = wzrost wartości budynku

Bardzo często, kupując mieszkanie, zwracamy uwagę na to, jaki ma ono balkon. Jego wielkość i lokalizacja potrafią wpłynąć na koszt inwestycji. - Każde mieszkanie zyskuje na wartości dzięki balkonowi, a nowo dobudowany balkon nie musi sprawiać wrażenia jakby był ciałem obcym. Jako projektant czy architekt mamy pełne pole do popisu przy optymalnym rozdzielaniu termicznym elementów budowlanych. Praktyczne rozwiązanie wymaga jedynie niewielkiego nakładu prac budowlanych. Balkon jest przytwierdzany od zewnątrz. Dzięki temu można mieszkać w mieszkaniu, gdy prowadzone są prace remontowe, a posadzki nie ulegną zniszczeniu. – dodaje ekspert firmy Schöck.

Łącznik wspomaga budownictwo pasywne dzięki zapewnieniu ciągłości izolacji termicznej oraz zmniejszeniu grubości wykończonej płyty balkonowej, której nie trzeba dodatkowo ocieplać. Połączenia balkonów za pomocą elementów posiadają certyfikat Instytutu Passivhaus oraz aprobatę ITB.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Schöck
#czytelnia #izolacje #do izolacja #schock #balkon #Izolacje - tematy pozostałe

Więcej tematów: