Jeden z elementów inteligentnego domu - rolety

Podziel się:
Podczas projektowania domów coraz chętniej wybieramy duże przeszklenia, które zapewniają więcej naturalnego światła, efektownie się prezentują oraz pomagają zachować korzystny bilans energetyczny budynku. Aby jednak były one w pełni funkcjonalne i komfortowe, należy wyposażyć je w rolety. Do wyboru mamy wiele modeli o różnym wyglądzie, sposobie montażu, a nawet rodzaju sterowania - w tym dopasowane do inteligentnych domów.

Fot. OknoPlusFot. OknoPlus

Rolety wielkiej wagi

Rolety są niezbędnym dopełnieniem budynku. Obok swojej estetycznej roli, pełnią szereg praktycznych funkcji. Jakich? Wyobraźmy sobie upalny, letni poranek. Okna sypialni wychodzą na wschód. Bardzo szybko temperatura we wnętrzu staje się na tyle wysoka, że uniemożliwia dalszy wypoczynek. W ciągu kilku godzin równie gorąco staje się w pozostałych pomieszczeniach, a dom przestaje zapewniać schronienie przed upałem – zwłaszcza jeśli posiada duże przeszklenia. Dlatego warto wyposażyć go w wysokiej jakości rolety, które latem chronią przed wysokimi temperaturami, a zimą zapobiegają przedostawaniu się ciepła na zewnątrz. Ponadto rolety zapewniają prywatność, tłumią hałasy dochodzące z zewnątrz oraz stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem.

- Jako firma specjalizująca się w produkcji wysokiej klasy okien, mamy w swojej ofercie również nowoczesne rolety, dopasowane do różnych projektów architektonicznych. Nasze produkty wzajemnie się uzupełniają - zimą rolety wraz z energooszczędnymi oknami zapobiegają stratom ciepła, a latem ograniczają dopływ promieni słonecznych do wnętrza - mówi Tomasz Grabka, Doradca Klienta w firmie OknoPlus. – W naszej ofercie znaleźć można rolety naokienne, podtynkowe i natynkowe.

Fot. OknoPlusFot. OknoPlusFot. OknoPlusFot. OknoPlus
Rolety podtynkowe - z uwagi na sposób montażu - są przeznaczone do domów będących w budowie, kiedy nie zostały jeszcze wylane nadproża. Dzięki schowaniu w nich skrzynek rolety stanowią integralną część budynku i zapewniają jego estetyczny, w pełni harmonijny wygląd. Podobny efekt osiągnąć można używając mniej popularnych modeli naokiennych - osadzanych na górnej ramie okna i razem z nim montowanych we wnęce okiennej. Elewacja przesłania zewnętrzną ścianę kasety, dzięki czemu jest ona niewidoczna oraz niedostępna od zewnątrz. Natomiast rolety natynkowe mocowane są na elewacji. Różne kształty i kolory skrzynek oraz pancerzy pozwalają tworzyć desingnerskie kompozycje.

Sterowanie roletami w inteligentnym domu

Nowoczesne technologie wkraczają do różnych dziedzin życia. Znajdują swoje zastosowanie również w obszarze budownictwa i wyposażenia mieszkań. Dzięki nim możemy tworzyć inteligentne domy, które są bardziej bezpieczne oraz komfortowe w użytkowaniu. W ten trend wpisują się mechanizmy zaawansowanego sterowania roletami. Obok standardowego, elektrycznego wspomagania podnoszenia i opuszczania zasłon za pomocą włącznika lub pilota, rozwiązania stosowane w inteligentnych domach idą znacznie dalej. Wykorzystują urządzenia mobilne, które pozwalają sterować roletami, kiedy jesteśmy w domu, ogrodzie a nawet w pracy czy podróży. - Osoby, które najlepiej zasypiają w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, a zarazem lubią być budzone światłem słonecznym, docenią możliwość zaprogramowania godziny opuszczania i podnoszenia rolet – zapewnia ekspert firmy OknoPlus. – Dodatkowo, możemy ustalić inny czas dla poszczególnych dni tygodnia, aby ściśle odpowiadały naszemu rytmowi pracy i odpoczynku.

Fot. OknoPlusFot. OknoPlus

Rolety robią sceny...

Co więcej, rolety możemy zintegrować z innymi elementami wyposażenia inteligentnego domu, korzystając z tak zwanych scen, zaprogramowanych na różne okoliczności. Wychodząc możemy np. uruchomić opcję „wyjście” - wówczas wszystkie rolety opuszczają się automatycznie, alarm zostaje uzbrojony, a w przypadku nie odłączenia urządzenia elektrycznego od gniazdka, zasilanie zostaje w nim wyłączone automatycznie.

Systemy rolet w inteligentnym domu mogą reagować również na warunki atmosferyczne. Silne promienie słoneczne, wiatr czy opady deszczu uruchamiają mechanizmy opuszczania rolet. - W zależności od poziomu nasłonecznienia na zewnątrz, żaluzje automatycznie ustawią się tak, aby zapewnić komfort przebywania w domu. Ponadto rolety korzystają z informacji płynących ze stacji pogodowej i czujników monitorujących warunki atmosferyczne na zewnątrz: temperaturę, prędkość wiatru, zewnętrzny poziom jasności czy natężenie opadów. W razie potrzeby system sam opuści lub uniesie rolety, aby chronić je oraz cały dom przed ewentualnymi uszkodzeniami - wyjaśnia Tomasz Grabka.
REKLAMA:

Rolety zewnętrzne zabezpieczają dom przed upałem i zimnem, zapewniają intymność oraz stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Wybierając modele przeznaczone do inteligentnego budownictwa, możemy cieszyć się dodatkowymi udogodnieniami. Te nowatorskie rozwiązania przejmują bowiem część obowiązków związanych z dbanie o dom, a my zyskujemy większy spokój i poczucie bezpieczeństwa.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: OknoPlus
#czytelnia #eko #na zewnatrz_bud #roleta #w dom_inteligentny #oknoplus #Osłony - rolety, markizy itp. #Dom inteligentny

Więcej tematów: