Jakie dobrać materiały wykończeniowe na taras i w ogrodzie?

Podziel się:
Początek wiosny to idealny moment na zaplanowanie prac w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Ta przydomowa przestrzeń musi sprostać nie tylko naszym gustom, ale i zmiennym warunkom atmosferycznym – od zimowych mrozów po letnie upały i burze. Przy remoncie warto zatem postawić na materiały, które połączą piękny wygląd z odpowiednią jakością.

Fot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika Paradyż

Dobry plan

Planując przydomowy remont, powinniśmy przestrzeń tę uczynić nie tylko piękniejszą, ale i bardziej praktyczną. Dlatego pierwszym krokiem powinno być określenie potrzeb domowników. W zależności od tego, czy rozważamy remont balkonu lub tarasu, wyznaczenie kilku ścieżek na trawniku, czy też marzymy o sezonowej altanie z utwardzonym podłożem, musimy wybrać odpowiednie materiały adekwatne do zaplanowanego działania. Warto pochylić się także nad estetyką, która połączy nasz styl z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i odpowiednią jakością. Otoczenie domu jest ponadczasowe, więc do aktualnych trendów podchodźmy z rezerwą. Zastanówmy się raczej, czy taras lub balkon stanowić ma przedłużenie naszego salonu, czy też korespondować bardziej z charakterem okolicy. Przed rozpoczęciem prac warto przyjrzeć się kolekcjom, których jakość i wzornictwo sprosta nawet najbardziej wymagającym gustom.

Fot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika Paradyż

Dom w promieniach słońca

Jednym z najbardziej popularnych i praktycznych materiałów przy wykańczaniu tarasu i elewacji są płytki klinkierowe. Ich powierzchnia, utrzymana zazwyczaj w ciepłych odcieniach czerwieni, zapewni domownikom poczucie przytulności. Materiał ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością na działanie pogody. Dzięki dobrze dobranym płytkom klinkierowym można stworzyć klimatyczną przestrzeń, która będzie służyć przez długie lata. Kolekcja Scandiano Ceramiki Paradyż przywodzi na myśl spalone słońcem cegły włoskiego miasteczka, w którym czas płynie zgodnie z zasadą la dolce vita. Co ważne, płytki z uniwersalnej kolekcji można ułożyć na podłożu, elewacji oraz parapecie, dzięki czemu zapewnimy spójność aranżacji. Utrzymana w jaśniejszej i bardziej nasyconej czerwieni kolekcja Ilario wprowadzi z kolei do przydomowej przestrzeni dawkę dodatkowej energii, ciekawie kontrastując z zielenią roślin. Nie bez znaczenia jest fakt, że kolekcje klinkierowe oferują stopnice, które umożliwiają zaprojektowanie wygodnych schodów utrzymanych w jednej estetyce. Klinkier może być również dobrym rozwiązaniem dla osób, które bardziej niż klimat śródziemnomorski preferują neutralne odcienie beżu, szarości lub antracytu. Kolekcja Viano Ceramiki Paradyż łączy kształt cegły z jasnymi, ascetycznymi odcieniami. Subtelna, inspirowana naturą struktura i delikatny, tonalny wzór tej kolekcji, stworzy eleganckie tło dla otaczającej dom przyrody.

Fot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika Paradyż

Ogrodowe ścieżki i altany

Jeśli marzy się nam ogród z klimatycznymi ścieżkami, odpoczynek od letniego słońca czy wieczorne spotkania ze znajomymi w zaciszu altany, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie płyt tarasowych 2.0. Pod tą nazwą kryją się materiały o grubości aż 2 centymetrów, które świetnie radzą sobie jako samodzielne podłoże. Można je układać na wypoziomowanych powierzchniach trawy, gleby lub żwiru. Dzięki swojej wytrzymałości sprawdzą się także w strefie grillowej, jako podłoże altany lub na podjeździe samochodowym, który musi być gotowy na spore obciążenie. Są również mniej podatne na zabrudzenia i odbarwienia, a dzięki innowacyjnej możliwości montażu na regulowanych wspornikach, idealnie dostosowują się do nierówności terenu. Kolekcje płyt tarasowych 2.0, utrzymane są w prostych, stonowanych barwach, powstały z myślą głównie o urządzaniu przydomowej przestrzeni. Ich elegancja sprawia, że z łatwością przeniesiemy na zewnątrz domowe miejsca odpoczynku i spotkań.  Subtelne odcienie szarości kolekcji Path 2.0 Ceramiki Paradyż tworzą dynamiczny, tonalny wzór, przypominający górską ścieżkę. Kolekcja Garden 2.0 powstała z inspiracji naturalnymi odcieniami i strukturą piaskowców, granitów i marmurów. Chłodne i stonowane odcienie płyt tarasowych Terrace 2.0 z kolei subtelnie harmonizują z zielenią widoczną z tarasu i pod wpływem promieni słonecznych mienią się gamą naturalnych odcieni. 
REKLAMA:

Praktycznie i estetycznie

Przy planowaniu wiosennych porządków i remontów warto postawić zatem na materiały, które odpowiadają naszym potrzebom i są jednocześnie trwałym, ponadczasowym rozwiązaniem. Klinkier jest sprawdzonym i popularnym materiałem nie tylko ze względu na estetykę. Jego parametry techniczne jak niska nasiąkliwość oraz odporność na ścieranie powodują, że wielu ludzi uznaje klinkier za idealny materiał wykończeniowy przydomowej przestrzeni. Z kolei płyty tarasowe 2.0 świetnie się sprawdzą przy projektowaniu lub renowacji ogrodów. Dzięki połączeniu trwałości i efektowności są one dobrą alternatywą dla innych zewnętrznych okładzin, a co istotne, nie wymagają użycia zaprawy klejowej przy montażu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ceramika Paradyż
#czytelnia #plytka #ogrody #w ogrod #taras #paradyz #Balkony, tarasy

Więcej tematów: