Ekipa budowlana - co najmniej pół roku oczekiwania na nią

Podziel się:
Planując wynajęcie ekipy budowlanej, trzeba być gotowym na nieprzewidziane koszty. W 2018 roku 25% osób budujących nowy dom wydało na robociznę więcej niż planowało. Polacy poświęcili na poszukiwanie wykonawcy najczęściej do trzech miesięcy, a na rozpoczęcie prac czekali nawet dłużej – wynika z najnowszego badania Oferteo.pl

Fot. Oferteo.plFot. Oferteo.pl

Koszty większe niż zakładamy

Podsumowując sprawy finansowe co czwarty ankietowany przyznał, że ostateczne koszty robocizny okazały się wyższe niż początkowo zakładano.

Zależy nam na czasie

Według badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących towarów i usług z ich dostawcami, co czwartemu Polakowi planującemu budowę domu znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej zajęło więcej niż trzy miesiące, a 37% potrzebowało na to od 2 do 3 miesięcy. 38% badanych znalazło odpowiedni zespół w mniej niż miesiąc.

Fot. Oferteo.plFot. Oferteo.pl

Miesiące oczekiwań na rozpoczęcie prac

Po znalezieniu odpowiedniej ekipy trzeba zaczekać, aż będzie ona mogła rozpocząć pracę. W przypadku 37% ankietowanych trwało to od 1 do 3 miesięcy, a u 31% nawet powyżej 3 miesięcy. Znaleźli się też tacy, którzy czekali mniej niż miesiąc (16%), a nawet poniżej 2 tygodni (16%). – Warto zdobyć referencje na temat interesujących nas wykonawców i przyjrzeć się wcześniej realizowanym przez nich projektom. Jeśli zależy nam na polecanym zespole, cieszącym się najlepszą opinią, to takie poszukiwania musimy rozpocząć odpowiednio wcześnie, bo terminy u najlepszych są najbardziej odległe – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Fot. Oferteo.plFot. Oferteo.pl

Tylko załatwienie formalności trudniejsze od znalezienia ekipy budowlanej

W odpowiedzi na pytanie: „co sprawiało Państwu najwięcej trudności podczas całego procesu inwestycyjnego”, 45% ankietowanych przez Oferteo.pl wskazało sprostanie urzędowym formalnościom, a 35% – znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej. W dalszej kolejności wymieniane było: zbilansowanie budżetu (27%) czy prace wykończeniowe (21%).
Po znalezieniu odpowiedniej ekipy i rozpoczęciu budowy, inwestorzy musieli jeszcze nadzorować jej prace i właśnie to 26% respondentów wspomina jako najtrudniejsze.
REKLAMA:

Metodologia badania

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Oferteo.pl
#wiadomości #prawo #remont #raport #budowa

Więcej tematów: