W miejscowości Stare Babice pod Warszawą, kilka kroków od Kampinoskiego Parku Narodowego powstaje osiedle energooszczędnych domów - Ostoja Kampinos. Pierwszy etap inwestycji zakłada budowę 12 segmentów, z których 8 będzie wykonanych według koncepcji domu ceramicznego e4 firmy Wienerberger. Dzięki wykorzystaniu ekologicznych produktów i rozwiązań projekt połączy minimalistyczne bryły z energooszczędną technologią.
Koncepcja domu e4
Koncept e4 powstał z myślą o coraz bardziej świadomych i ekologicznie odpowiedzialnych klientach, którzy zwracają uwagę w równiej mierze na aspekty ekonomiczne budowy i utrzymania domu, co na estetykę budynku, ale też chcą mieszkać w nowoczesnej i przyjaznej środowisku przestrzeni. W dzisiejszych czasach bardzo istotnym czynnikiem w wyborze miejsca zamieszkania jest jego otoczenie. Ludzie uciekają od gwaru miasta i chcą spędzać swój wolny czas bliżej natury, w domu zaprojektowanym w zgodzie ze swoimi potrzebami. Osiedle Ostoja to urzeczywistnienie filozofii e4 – minimalistyczna architektura, naturalne materiały i zaciszna, sprzyjająca odpoczynkowi lokalizacja. Koncepcja e4 doskonale sprawdzi się w każdym budynku mieszkalnym – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w zabudowie wielorodzinnej. Dom e4 to przestrzeń niskoemisyjna, która spełnia restrykcyjne wymagania Unii Europejskiej dla sektora budowlanego dotyczące zużycia energii od 2021 roku.Fot. Wienerberger
Decydując się na budowę domu, współczesny inwestor oczekuje komfortu rozumianego przez wygodę użytkowania powierzchni, estetykę bryły oraz nowoczesne rozwiązania, które będą nie tylko przyjazne środowisku, ale pozwolą też na oszczędności. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, firma Wienerberger stworzyła unikalną koncepcję domu energooszczędnego e4, który łączy wszystkie powyższe cechy i zapewnia mieszkańcom komfort na lata. Idea e4 to reprezentowany przez Wienerberger holistyczny sposób myślenia o domu jako całym systemie. Dom e4 łączy 4 filary, istotne z punktu widzenia człowieka i środowiska:
Fot. Wienerberger
Emocje i zdrowie – w domu spędzamy większość swojego wolnego czasu, to w nim odpoczywamy. dlatego koncepcja e4 pozwala na projektowanie budynku według własnych potrzeb uwzględniając przy tym aspekty estetyczne. Naturalny, suchy i „oddychający” materiał – ceramika, z której powstają ściany zapewnia zdrowy mikroklimat. To rozwiązanie jest odporne na długo utrzymujące się zawilgocenie a w konsekwencji namnażanie się pleśni czy grzybów powodujących choroby układu oddechowego i alergie.
Energię – nowoczesne technologie i systemy zastosowane w budynku e4 umożliwiają produkcję energii cieplnej przez budynek, odzysk energii i redukcję jej strat. W rezultacie dom e4 może produkować nawet więcej energii niż zużywa.
Ekologię – inwestycja w dom e4 to dbałość o środowisko poprzez wykorzystanie ekologicznych materiałów budowlanych i odnawialnych źródeł energii. Naturalne, trwałe i przyjazne środowisku surowce pozwalają na stworzenie i utrzymanie optymalnego mikroklimatu wewnątrz domu. Eliminacja emisji szkodliwego CO2 do atmosfery jest możliwa dzięki uniezależnieniu się od paliw kopalnych i wykorzystaniu energii słonecznej.
Ekonomię – Dobrze zaplanowana budowa, przemyślane kwestie utrzymania i konserwacji domu oraz wyważone koszty inwestycji są podstawą koncepcji domu e4. Połączenie tradycyjnych materiałów z nowoczesną technologią budowy, innowacyjnymi systemami grzewczymi czy wentylacyjnymi oraz stolarką okienną, gwarantują minimalne koszty konserwacji i rozsądny poziom wydatków bieżących na energię.
- Koncept e4 nie jest gotowym projektem czy przepisem na dom, którego trzeba się bezwzględnie trzymać. Jest to idea elastycznego, ale holistycznego podejścia do budowy, która finalnie daje nam estetyczne, energooszczędne domy, zaprojektowane według najnowszych trendów i wykonane z najwyższej jakości produktów – mówi Monika Sikorska, PR Manager firmy Wienerberger. – Tym bardziej cieszy nas, że na budowę zgodną z założeniami koncepcji e4 zdecydował się deweloper, Ostoja Development. Osiedla domów jednorodzinnych czy segmentów na obrzeżach miast to z pewnością trend ostatnich lat, który będzie wpływał na obraz naszego krajobrazu architektonicznego. Ważne by było to budownictwo najwyższej jakości.
Osiedle domów e4 to realizacja dewelopera Ostoja Development. Jej autorem jest pracownia Beczak&Beczak Architekci, słynąca z takich projektów jak CWA house, znajdujący się w pierwszej dziesiątce najlepszych domów w Polsce według magazynu Architektura Murator czy FIL house, finalista konkursu Life Challenge 2018. Facade of the Year.
- Projektując domy w ramach inwestycji e4 Kampinoska chcieliśmy stworzyć osiedle, które będzie wyróżniało się w swojej formie. Stąd indywidualny charakter budynków, przesunięcie na planie poszczególnych segmentów i zastosowanie dachówki ceramicznej na elewacji budynków – mówi Maciej Beczak z pracowni Beczak & Beczak Architekci. Osiem z dwunastu segmentów o powierzchni ok. 170 metrów kwadratowych powstanie w centralnej części osiedla, zgodnie z koncepcją e4.
REKLAMA:
- Zdecydowaliśmy się na realizację inwestycji według koncepcji e4, ponieważ wierzymy, że nowoczesne, energooszczędne technologie to przyszłość budownictwa mieszkaniowego. W naszej działalności zawsze byliśmy otwarci na innowacyjne technologie a także na rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu. Koncepcja domów e4 była spójna z naszą wizją realizacji projektów mieszkaniowych – mówi Witold Bartodziej z firmy Ostoja Development.
Ściany zewnętrzne wykonane zostaną w technologii jednowarstwowej, z pustaków ceramicznych Porotherm 38 T Dryfix wypełnionych wełną mineralną. Zapewnią one ścianom paroprzepuszczalność i sprawią, że ściany będą oddychać, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się zdrowym mikroklimatem w całym budynku. Część elewacji pokryje ceramiczna dachówka Actua 10 z portfolio firmy Wienerberger. Wśród energooszczędnych rozwiązań w domach znajdą się również okna marki Velux, które zagwarantują wysoką termoizolacyjność, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pozwalająca na odzyskanie energii z zanieczyszczonego powietrza czy panele fotowoltaiczne oraz ogrzewanie podłogowe, które zapewni równy rozkład temperatur w budynkach i oszczędność energii. Pozostałe cztery segmenty zbudowane zostaną w tradycyjnej technologii, klienci będą mieli jednak możliwość wyboru pakietów w ramach koncepcji e4.
- Z naszych obserwacji wynika, że przybywa klientów, którzy poszukują nowoczesnych technologii w budownictwie. Aspekt dbałości o środowisko naturalne staje się bardzo ważny, a rozwiązania, które zmniejszają negatywny wpływ budynku na otoczenie są coraz bardziej doceniane. Korzyści, z jakimi niewątpliwie wiąże się koncepcja e4, to również zyski ekonomiczne mieszkańców, czyli oszczędności jakie lokatorzy domów energooszczędnych mogą uzyskać na przestrzeni lat – dodaje deweloper.
Zakończenie budowy osiedla planowane jest w pierwszym kwartale 2020 roku. Ostoja Kampinos to nie pierwszy projekt zrealizowany zgodnie z filozofią e4. W miejscowości Cisie pod Warszawą powstały już budynki w tym koncepcie.
Osiem z dwunastu segmentów o powierzchni ok. 170 metrów kwadratowych powstanie w centralnej części osiedla, zgodnie z koncepcją e4.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wienerberger