Czym jest projektowanie w duchu biophilic design?

Podziel się:
Interakcja z wnętrzem przebiega zawsze na wielu płaszczyznach. Poza funkcjonalnym układem przestrzeni, czy właściwymi podziałami, równie ważne są proporcje wpuszczonego do budynku światła, użytych kolorów, naturalnych materiałów wykończeniowych, ale także usytuowania poszczególnych stref domu względem słońca i rosnącej przy domu roślinności.

Czym jest projektowanie w duchu biophilic design?Czym jest projektowanie w duchu biophilic design?
Fot. Studio.O.Fot. Studio.O.Czym jest projektowanie w duchu biophilic design?
Zebrane przez ostatnie lata doświadczenia pomagają architektom w tworzeniu przestrzeni sprzyjających dobremu samopoczuciu człowieka i redukcji stresu, pobudzających kreatywność i wpływających na nasz prawidłowy rozwój psychofizyczny. W miarę postępującej urbanizacji biophilic design staje się nieunikniony przy kreowaniu przestrzeni do życia. Współczesne wnętrza powstają z troską o jak największą integrację z lokalnym ekosystemem. Duży wpływ na ten trend ma coraz większe zagęszczenie środowiska miejskiego i trawiące świat klęski ekologiczne, jak trwające właśnie pożary w Amazonii czy na Syberii. Dlatego tak ważny jest wzrost znaczenia projektowania biofilnego w kontekście przestrzennym, począwszy od istniejących i nowych budynków, czy wnętrz, po szersze planowanie urbanistyczne.

Fot. Studio.O.Fot. Studio.O.Fot. Studio.O.Fot. Studio.O.
„Projektowanie w nurcie biophilic design, czyli w zgodzie z naturą, nie jest według nas luksusem, ale koniecznością, prowadzącą do osiągnięcia dobrostanu psychicznego, szczególnie kiedy mówimy o środowisku miejskim. Zawsze dążymy do jak największego kontaktu wzrokowego z przyrodą, szczegółowo badamy dynamikę światła i podpowiadamy jakie rośliny uzupełnią wnętrze, bo w dobie wszędobylskiego smogu i stresu wierzymy, że te czynniki mają moc wręcz terapeutyczną! Projektowane przez nas domy cechują liczne przeszklenia, wzbogacające bryłę budynku i wpuszczające do środka maksymalną ilość światła.  W naszym klimacie z ogrodu korzystamy krótko, bo nawet jeśli mamy wokół sprzyjającą aurę, chłodne powietrze nie pozwala nam czasem w pełni cieszyć się z ogrodu i tarasu. W takich momentach nieocenione są miejsca przeszklone, pozwalające przez cały rok zachować kontakt wizualny z roślinnością i cieszyć się ogrodem, wnikającym do wnętrza domu.” – mówi Grzegorz Goworek, współwłaściciel Studia. O.

Fot. Studio.O.Fot. Studio.O.Fot. Studio.O.Fot. Studio.O.
O Biophilic design, jako źródle inspiracji dla architektów i projektantów wnętrz, będzie można dowiedzieć się więcej podczas najbliższej edycji OKK!design, które odbędzie się 9 września 2019, w przestrzeni Mysia 3 w Warszawie. Zaproszony do udziału w wydarzeniu Grzegorz Goworek z pracowni Studio .O. opowie, jak przywrócić w architekturze bliskość z naturą i świadomie włączać przyrodę do naszego domu i… życia.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Studio.O.
#czytelnia #architektura #projekty #wnetrza #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: