Czynności takie jak obsługa regałów, konfekcjonowanie towarów czy prace konserwacyjne, trudno sobie wyobrazić bez odpowiedniego przygotowania i oprzyrządowania. Jednymi z najważniejszych narzędzi wykorzystywanymi do podobnych prac, przeprowadzanych głównie w magazynach czy dużych sklepach, są drabiny magazynowe. Dlaczego należy używać właśnie tego typu a nie innych drabin przy pracach o podobnym charakterze?
Jakie są różnice między zwykłą drabiną aluminiową a drabiną magazynową?
Dobór odpowiednich narzędzi gwarantuje wygodną i bezpieczną pracę każdego dnia.- Drabina magazynowa to konstrukcja w sposób optymalny dostosowana do zadań magazynowych, a więc stworzona do codziennej pracy na wysokości. Dlatego też jest to mocna, sztywna, wytrzymała, ergonomiczna oraz zapewniająca odpowiedni stopień komfortu i bezpieczeństwa konstrukcja – mówi Krzysztof Godlewski, ekspert firmy Higher z Żarowa.
Fot. adobe stock
Jakie jeszcze znajdziemy różnice pomiędzy profesjonalnymi rozwiązaniami a zwykłymi drabinami?
Stopnie a szczeble
Zwykłe drabiny aluminiowe ze względu na swoją konstrukcję, nie nadają się do użycia w magazynie. W przeciwieństwie do drabin magazynowych, są to produkty przystosowane do specyfiki pracy w innych warunkach - do pracy krótkotrwałej, sporadycznej.Charakterystyczną różnicą są stopnie - drabina magazynowa nie posiada szczebli, ponieważ nie gwarantują one pełnego bezpieczeństwa. Stopnie, czyli tak zwane „schodki”, w drabinach magazynowych są dużo szersze co chroni i zapewnia komfort pracy użytkownikowi.
Platforma robocza dla bezpieczeństwa i wygody
Dla zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu, drabiny magazynowe posiadają platformę roboczą. Jest to kolejny charakterystyczny element drabin magazynowych. Dobrze, aby była to antypoślizgowa platforma, np. ze sklejki wodoodpornej, blachy ryflowanej, blachy stalowej czy aluminiowej kraty wema. Materiał antypoślizgowy jest używany także przy wypełnieniu stopni drabiny.Dodatkowe elementy zabezpieczające
Drabinę zwykłą od magazynowej odróżnia też brak poręczy wejścia i zejścia. Jest to niezwykle istotny element konstrukcyjny, charakterystyczny dla drabiny magazynowej, a zapewniający bezpieczeństwo przy wchodzeniu i schodzeniu. Dodatkowo dzięki obecności poręczy, istnieje możliwość podpierania ciężaru ciała, co również przekłada się na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.Jeszcze lepiej, kiedy drabiny magazynowe mają dodatkową barierkę lub specjalny pas zabezpieczający platformę roboczą. Jeśli jest taka opcja, operator drabiny magazynowej, po wejściu na platformę roboczą, powinien dodatkowo się zabezpieczyć barierką lub pasem wejścia, aby być maksymalnie chronionym z każdej strony, np. przed upadkiem.
Fot. adobe stock
Mobilność dzięki rolkom jezdnym lub kołom teleskopowym. Które lepsze?
W przypadku drabin magazynowych używanych bardzo często, element mobilności jest niezbędny. Nie ma wówczas konieczności dźwigania i noszenia drabiny magazynowej w wybrane miejsce.Jeśli drabiny magazynowe są wyposażone w element ułatwiający mobilność i manewrowanie urządzeniem, posiadają w zależności: rolki jezdne lub, co jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, koła teleskopowe.
Rolki jezdne z hamulcem nożnym mogą być zrobione z gumy, polietylenu, polipropylenu lub tworzyw sztucznych i innych. Szybszą i wygodniejszą alternatywę stanowią koła teleskopowe. Z uwagi na swój mechanizm, nie wymagają one stosowania hamulców nożnych.
- Specjalne teleskopy wbudowane w rolki, pod naciskiem odpowiedniego ciężaru, powodują ich chowanie się i oparcie konstrukcji drabiny na stopkach antypoślizgowych – wyjaśnia Krzysztof Godlewski z firmy Higher. - Gdy obciążenie znika, drabina podnosi się i znów może być transportowana w dowolne miejsce. W przeciwieństwie do rolek, odpada tu konieczność nożnego blokowania czterech kół, co skraca czas pracy i dodatkowo ułatwia korzystanie z drabiny, a docelowo powoduje mniejsze zużycie kół – kontynuuje wskazując na zalety takiej inwestycji Krzysztof Godlewski.
REKLAMA:
Wybór drabin magazynowych
Jak już wiecie, drabiny magazynowe posiadają różne platformy robocze. Jest to bardzo istotna kwestia, aby wybór zastosowanego do platformy roboczej materiału, był dostosowany do warunków użytkowania. Ma to wpływ na bezpieczeństwo i komfort pracy, ale też na trwałość drabiny.Fot. adobe stock
- Aby prawidłowo dobrać optymalną drabinę i rozwiązanie, które sprawdzi się podczas eksploatacji, zachęcamy do kontaktu bezpośredniego z naszymi specjalistami technicznymi. W oparciu o wieloletnie doświadczenie, wiedzę techniczną oraz znajomość rozwiązań różnych producentów, wybiorą dla nas odpowiedni model – poleca Krzysztof Godlewski. - Jako wieloletni Partner producentów drabin magazynowych zapewniamy naszym klientom dostęp do wszelkich części drabin oraz oferujemy pomoc przy naprawach drabin. Jeśli jest taka konieczność, zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny a nawet możliwość darmowego przeszkolenia pracowników, bądź służb BHP z zakresu bezpieczeństwa pracy na wysokości w oparciu o istniejące przepisy prawne – dodaje.
W oparciu o naszą ofertę produktów do pracy na wysokości zachęcamy do bezpośredniego kontaktu:
HIGHER drabiny magazynowe - OFERTA
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: HIGHER